W Lublinie zaprezentowano monografię na temat strategicznego partnerstwa Ukrainy i Polski
Ukraińscy i polscy naukowcy i eksperci zaprezentowali zbiorową monografię „Strategiczne partnerstwo Polski i Ukrainy w warunkach zmiany układu międzynarodowego. Punkt widzenia Polski i Ukrainy”.
Prezentacja odbyła się podczas międzynarodowej konferencji w Lublinie – poinformowali Ukrinform organizatorzy wydarzenia.
Monografia ukazało się nakładem polskiego wydawnictwa UMCS pod redakcją dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (Lublin) profesora Marka Pietrasia, dyrektora Centrum Europy Wschodniej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Uniwersytetu Walentina Baluka i profesora Instytutu Stosunków Międzynarodowych Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki Hryhorija Perepełycia.
Podczas konferencji w Lublinie jej uczestnicy zauważyli, że stosunki między Polską a Ukrainą, realizowane w formacie strategicznego partnerstwa w warunkach rosyjskiej agresji na Ukrainę i zmian w przestrzeni geopolitycznej Europy i świata, weszły w fazę nieznanych wcześniej możliwości, ale także wyzwań. Zmiany na poziomie układu międzynarodowego interpretowane są jako punkty zwrotne w nowym etapie zawirowań, jako zmiany trwałe, a nie przejściowy kryzys, które definiują przestrzeń Europy Środkowo-Wschodniej oraz partnerstwo Polski i Ukrainy.
Na zdjęciu od lewej do prawej: dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (Lublin) prof. Marek Pietraś, profesor w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki Hryhorij Perepełycia, dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS (Lublin) prof. Walenty Baluk.
Agresja Federacji Rosyjskiej, motywowana chęcią odbudowy imperium, przyspiesza te zmiany, powodując zaostrzenie globalnej konkurencji geopolitycznej, ograniczenie efektywności porządku opartego na zasadach, kończąc okres pokojowych dywidend – zauważyli uczestnicy konferencji, dodając, że w takich warunkach zmienia się racjonalność geopolityczna wielu krajów, NATO i Unii Europejskiej, a także racjonalność wyobrażeń o Europie Środkowo-Wschodniej, w tym Ukrainie, jako integralnej części europejskiej i euroatlantyckiej wspólnoty bezpieczeństwa.
Zdaniem uczestników konferencji zmiany w przestrzeni globalnej i nowa racjonalność geopolityczna wielu krajów stwarzają przesłanki dla nowej formuły strategicznego partnerstwa Polski i Ukrainy, która łączy dobre sąsiedztwo z mechanizmami rozwiązywania złożonych problemów i przyczynia się do geostrategicznej stabilizacji Europy Środkowo-Wschodniej i wschodniej flanki NATO i UE.
Po pierwsze, zdaniem naukowców, partnerstwo to opiera się na wspólnych interesach i celach strategicznych, których priorytetem jest bezpieczeństwo i przeciwdziałanie różnym zagrożeniom ze strony Federacji Rosyjskiej, w tym zagrożeniom militarnym. Temu właśnie ma służyć członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO, niezależnie od świadomości wyzwań, a nawet przejściowych konfliktów interesów w rolnictwie czy transporcie, jakie mogą towarzyszyć wejściu Ukrainy do wspólnego rynku.
Po drugie, powinno to być partnerstwo złożone, symetryczne, wielopoziomowe, realizowane jednocześnie na poziomie politycznej, gospodarczej, społecznej, kulturalnej, naukowej, złożonej przeszłości historycznej itp. I wielopoziomowe, realizowane na poziomie państwa, a także bezpośrednich powiązań społecznych i gospodarczych, ośrodków naukowych i organów samorządu terytorialnego.
Należy zauważyć, że naukowcy, politycy i eksperci omówili szereg zagadnień związanych ze zmianami w globalnym i regionalnym kontekście partnerstwa Ukrainy i Polski, zwracając szczególną uwagę na analizę interakcji politycznych, gospodarczych, społecznych i militarnych obu stron - państw według formuły „Ukraina i Polska jako tandem regionalnych liderów w Europie Środkowo-Wschodniej”.
Uczestnicy konferencji potępili zbrodniczą i agresywną politykę Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy i zgodzili się, że jedynie członkostwo Ukrainy w UE i NATO zagwarantuje bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej. Bez Ukrainy integracja Europy Środkowo-Wschodniej, jako komplementarnej części przestrzeni europejskiej i euroatlantyckiej, nie będzie pełna w wymiarze geostrategicznym, politycznym, gospodarczym i kulturowo-cywilizacyjnym. Zagadnieniom tym poświęcono dwie sesje plenarne z udziałem znanych polityków, ekspertów i naukowców.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele wiodących ukraińskich uczelni z Kijowa, Lwowa, Czerniowiec, Użhoroda, Łucka, Winnicy, a z polskich uczelni – naukowcy z Lublina, Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Krakowa, Olsztyna i Rzeszowa. Do dyskusji włączyli się także przedstawiciele kręgów politycznych i władzy Ukrainy i Polski.
Organizatorem konferencji był Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie, a współorganizatorami Instytut Stosunków Międzynarodowych Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, Instytut Europy Środkowej oraz centrum analityczne polskiego rządu.