Rosyjski fejk - Wzywa się niemieckich emerytów do powrotu do pracy i naprawy czołgów Leopard
Rosyjska propaganda sfałszowała list w imieniu Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec.
Post został rozpowszechniony przez rosyjskie kanały Telegram i prokremlowskie środki masowego przekazu, co zilustrowano rzekomym zrzutem ekranu z Facebooka. Wynika z tego, że wnuk zmarłego niemieckiego emeryta przeglądał pocztę swojego dziadka i natknął się na list na papierze firmowym Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec. Mężczyzna, który w latach 1976-1989 naprawiał czołgi Leopard A1, A2, A3, ma rzekomo zostać wezwany do pracy z powodu wojny. W piśmie podkreślono, że zbiorniki tego typu są ostatnio aktywnie wykorzystywane i dlatego wymagają konserwacji, a doświadczenie emeryta może się przydać. Na końcu listu autorem nie jest konkretny urzędnik, ale Bundeswehra (Siły Zbrojne Republiki Federalnej Niemiec – przyp. red.).
To jest fejk. Według danych z otwartych źródeł, w czasie pokoju Bundeswehra podlega Ministerstwu Obrony Niemiec, a nie Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, jak napisali w fałszerstwie propagandyści. Ponadto w piśmie z prośbą o opinię podano numer federalnej agencji ds. migracji i uchodźców.
Ponadto w komentarzu dla Ukrinform przedstawiciel służby prasowej Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec podkreślił, że list jest sfałszowany.
Celem takiej manipulacyjnej rosyjskiej kampanii propagandowej jest przede wszystkim dyskredytacja Sił Zbrojnych, a także wyrobienie w społeczeństwie opinii, że Siły Zbrojne Ukrainy korzystają z przestarzałego sprzętu, w szczególności czołgów Leopard A1, A2, A3, które rzekomo często się psują.
Co ciekawe, na początku 2023 roku wyszło na jaw, że niemiecki rząd zgodził się na transfer na Ukrainę 178 czołgów Leopard 1. Mówiliśmy jednak o maszynach Leopard 1A5 (modyfikacja z 1987 r. – przyp. red.).
Stwierdzono także, że finansowanie tych dostaw i naprawy czołgów, a także szkolenie ukraińskiego wojska „odbywa się w ścisłej współpracy z europejskimi krajami partnerskimi Republiki Federalnej Niemiec”.
Ze swojej strony Rosjanie uciekają się do rozpowszechniania fałszywych informacji, jakoby ich armia korzystała z najnowszych czołgów. W czerwcu 2023 r. próbowali uznać przestarzały film za aktualny. Rzekomo przedstawiał szereg rosyjskich czołgów T-90 „Przełom”, ale jak ustalił Ukrinform, były to niezmodyfikowane pojazdy T-90, bez ochrony dynamicznej.
Dmytro Badrak