W Kijowie rozpoczął się trzeci Międzynarodowy Szczyt Platformy Krymskiej

W Kijowie rozpoczął się trzeci Międzynarodowy Szczyt Platformy Krymskiej, poświęcony wizji Ukrainy dotyczącej przyszłości tymczasowo okupowanego Krymu oraz kwestiom bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego.

Jak podaje Ukrinform, odbywający się w formacie hybrydowym szczyt otworzył Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Głowa państwa rozpoczął swoje przemówienie historią 25-letniej Tatarki krymskiej Leni Umerowej, która pojechała na okupowany Krym w odwiedziny do chorego na nowotwór ojca i trafiła do moskiewskiego centralnego aresztu śledczego, a władze rosyjskie chcą ją skazać na 25 lat.

„To tylko jeden z wielu przykładów represji stosowanych przez okupantów wobec obywateli Ukrainy na Krymie, wobec narodu Tatarów krymskich, wobec społeczności muzułmańskiej Krymu, wobec mężczyzn, kobiet – bardzo młodych i osób w sędziwym wieku… Zależy od naszej wspólnej solidarności, kiedy Lenie Umerowa znów będzie wolna, Nariman Dżelal, Władysław Jesypenko, Serwer Mustafajew, Iryna Danyłowicz i wiele innych osób, których Rosja pozbawiła wolności na okupowanym Krymie” – powiedział Zełenski.

Aby wziąć udział w szczycie, do Kijowa przybyli Prezydent Węgier Katalin Novak, Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Souza oraz Przewodniczący Prezydium Bośni i Hercegowiny Zeljko Komšić.

Jak informowaliśmy, kraje Globalnego Południa dołączyły do ​​Platformy Krymskiej w zeszłym roku, czyli dziś jej uczestnikami jest 61 krajów i organizacji międzynarodowych.

Dzień wcześniej, 22 sierpnia, odbyła się wigilia ekspercka III Szczytu Międzynarodowej Platformy Krymskiej. Jej uczestnicy dyskutowali o możliwościach wyzwolenia regionu przez Ukrainę, najbardziej prawdopodobnych scenariuszach wyzwolenia półwyspu oraz kluczowych zagrożeniach na drodze do reintegracji Krymu. Osobną dyskusję poświęcono problemom rdzennej ludności Krymu.

Pierwszy wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa, otwierając wigilię ekspercką, poinformowała, że ​​oprócz zadań z poprzednich szczytów platformy krymskiej – potwierdzenia integralności terytorialnej Ukrainy i skonsolidowania wokół niej maksymalnej liczby partnerów – trzeci będzie miał dwa dodatkowe momenty. W szczególności, że na temat Krymu nie może być żadnego handlu i że Ukraina zadecyduje o sposobie deokupacji półwyspu.

Trzeci Międzynarodowy Szczyt Platformy Krymskiej po raz pierwszy ma charakter wewnętrzny – drugi panel poświęcony będzie powojennej odbudowie Krymu, nad którą będą dyskutować przedstawiciele poszczególnych ministerstw, a trzeci – polityce humanitarnej.

Platforma Krymska to format konsultacji i komunikacji uruchomiony przez Prezydenta Ukrainy w sierpniu 2021 r. w celu uporządkowania wszystkich kwestii związanych z półwyspem. Celem tego formatu jest wypracowanie praktycznego podejścia do zwrócenia uwagi na sytuację na Krymie i omówienie możliwości jego powrotu pod zarząd Ukrainy.