Zełenski spotkał się z marszałkiem Sejmu RP w Krakowie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w poniedziałek w Krakowie z marszałkiem polskiego Sejmu Szymonem Hołownią.
Poinformowano o tym w komunikacie w sieci X izby niższej Sejmu RP – podaje Ukrinform.
„Odbyło się spotkanie Marszałka Sejmu Szymona Hołowni z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w drodze na główne obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz” – czytamy w przesłaniu Sejmu RP Rzeczpospolitej Polskiej.
Jak poinformował polski Sejm, do spotkania doszło z inicjatywy strony ukraińskiej.
Następnie Hołownia napisał w sieci X, że rozmowa z Prezydentem Ukrainy dotyczyła w szczególności złożonej historii i rekonstrukcji Ukrainy.
„Rozmawialiśmy o historii. Wołyń to dla nas sprawa fundamentalna: chcemy móc zapalić znicz na grobach naszych bliskich. Prezydent (Zełenski – red.) zapewnił, że dał zielone światło procesowi ekshumacji i że sprawa szybko się rozpocznie” – podkreślił Hołownia.
Dodał także, że Polska powinna uczestniczyć w odbudowie Ukrainy. Według marszałka Sejmu RP Zełenski przedstawił mu konkretne propozycje współpracy Kijowa i Warszawy w zakresie projektów infrastrukturalnych na Ukrainie, na których polskie firmy mogłyby już teraz zarobić.
„Jesteśmy najbliższymi sąsiadami. Musimy się wspólnie bronić, ale przede wszystkim wspólnie budować, zarabiać i tworzyć podwaliny nowej bezpiecznej Europy” – podkreślił Hołownia.
Z kolei szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP Mieszko Pawlak powiedział, że w ramach oficjalnych wydarzeń w Auschwitz nie są planowane odrębne negocjacje Zełenskiego z Andrzejem Dudą.
Jak podała agencja, prezydent Wołodymyr Zełenski przybył do Polski, aby wziąć udział w wydarzeniach upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia jednego z największych nazistowskich obozów zagłady Auschwitz-Birkenau. W programie wizyty przewidziano także spotkania dwustronne, w szczególności z przewodniczącym Rady Europejskiej Antonio Costą i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem
27 stycznia Ukraińcy i społeczność międzynarodowa upamiętnią ofiary Holokaustu. Ten międzynarodowy dzień pamięci obchodzony jest co roku 27 stycznia, został ustanowiony decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 1 listopada 2005 roku (uchwała nr 60/7).
27 stycznia 1945 roku oddziały 1 Frontu Ukraińskiego wyzwoliły jeden z największych hitlerowskich obozów zagłady – Auschwitz-Birkenau.