Zełenski: Przewodnictwo Polski w Radzie UE powinno zakończyć się konkretnymi rezultatami dla Ukrainy

W okresie przewodnictwa Polski w Radzie UE konieczne jest otwarcie kilku klastrów w negocjacjach dotyczących przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył to w Warszawie podczas wspólnego spotkania z polskim premierem Donaldem Tuskiem i przedstawicielami mediów – relacjonuje korespondent Ukrinform.

„Prezydencja Polski w UE to czas, w który właśnie wkraczamy, z ambicją wyjścia z konkretnymi rezultatami dla Ukrainy, Polski i całej Europy” – powiedział Zełenski.

Według niego najbliższe sześć miesięcy powinno być czasem „aktywnej wspólnej pracy” w negocjacjach dotyczących przyszłego przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

„Musimy teraz możliwie najskuteczniej otwierać grupy negocjacyjne i uzgadniać stanowiska. Możemy otworzyć przynajmniej kilka klastrów i nie chodzi tu tylko o dyplomację i gospodarkę, nie tylko o politykę – to jest jedna z kluczowych kwestii bezpieczeństwa” – podkreślił Prezydent.

Zauważył, że im szybciej Ukraina przystąpi do Unii Europejskiej i NATO, tym szybciej „cała Europa uzyska potrzebną pewność geopolityczną”.

„Rosja nie przejdzie tam, gdzie jest nasza integracja. Nasza wspólna siła, nasz wzajemny szacunek” – zauważył głowa państwa.

Jak informowaliśmy, komisarz UE ds. rozszerzenia Marta Kos poinformowała, że ​​klaster negocjacyjny 1 „Podstawy procesu akcesyjnego do UE” z Ukrainą będzie mógł zostać otwarty najprawdopodobniej w kwietniu-maju 2025 r. Zaznaczyła, że ​​klaster zasadniczy 1 otwiera się jako pierwszy i zamyka ostatni.

Negocjacje w sprawie przystąpienia nowych państw członkowskich do Unii Europejskiej podzielone są na 35 sekcji-rozdziałów, z czego 33 łączą się w sześć klastrów tematycznych, które otwierane są naprzemiennie.

Dla każdego z odcinków Komisja Europejska przeprowadza najpierw oficjalną kontrolę zgodności z ustawodawstwem Ukrainy i Unii Europejskiej.