Polska włączyła się w sprawę Ukrainy przeciwko Federacji Rosyjskiej w sprawie ludobójstwa przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ
Polska złożyła wniosek o dołączenie do sprawy Ukraina przeciwko Rosji przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ w sprawie oskarżenia o ludobójstwo na podstawie Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa.
Jak donosi Ukrinform, jest to stwierdzone w komunikacie prasowym sądu.
„Polska złożyła w Sekretariacie Trybunału wniosek o zezwolenie na wejście do sprawy zgodnie z art. 62 Statutu Trybunału oraz wniosek o połączenie zgodnie z art. 63 Statutu Trybunału w sprawie dotyczącej zarzutów ludobójstwo zgodnie z Konwencją o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa (sprawa Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej)” – czytamy w komunikacie.
Należy zauważyć, że prawo do interwencji w sprawie rozpatrywanej przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości Organizacji Narodów Zjednoczonych przewiduje artykuł 62, jeżeli państwo uważa, że ma interes o charakterze prawnym, na który może mieć wpływ decyzja w danej sprawie może zwrócić się do Trybunału z wnioskiem o dopuszczenie go do interwencji.
W swoim oświadczeniu Polska stwierdza, że „jako strona Konwencji o ludobójstwie Rzeczpospolita Polska ma interes prawny w prawidłowym stosowaniu Konwencji przez inne państwa. Polska, świadoma swego obowiązku zapobiegania naruszeniom Konwencji o ludobójstwie, rozumie, że nie może przekazywać broni ani udzielać innej pomocy państwu dopuszczającemu się ludobójstwa. Dlatego oskarżenia Ukrainy o ludobójstwo wpływają jednocześnie na sytuację prawną Polski jako państwa, które od 2014 roku udziela Ukrainie, zwłaszcza jej wschodnim regionom, szerokiej pomocy.
Dlatego też zgodnie z art. 63 Statutu Polska stara się o członkostwo, ponieważ jest zainteresowana właściwą interpretacją i stosowaniem Konwencji o ludobójstwie.
Jak podaje Ukrinform, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości Organizacji Narodów Zjednoczonych uznał swoją jurysdykcję w sprawie Ukrainy przeciwko Federacji Rosyjskiej w sprawie ludobójstwa.
W szczególności Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości Organizacji Narodów Zjednoczonych uznaje, że jest właściwy do rozpatrzenia wniosku Ukrainy stwierdzającego, że nie naruszyła ona swoich zobowiązań wynikających z Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa oraz że wniosek ten jest dopuszczalny.
16 marca 2022 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosił decyzję w sprawie wniosku o wprowadzenie środków tymczasowych w sprawie „Ukraina przeciwko Rosji” dotyczącej ludobójstwa. Jest to zarzut ludobójstwa w rozumieniu Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. Zgodnie z postanowieniem sądu Rosja musi natychmiast zawiesić wszelkie działania wojenne na Ukrainie i zatrzymać wszelkie wojskowe lub nieregularne formacje zbrojne znajdujące się pod jej kontrolą lub wpływem.
W dniu 26 lutego 2022 roku Ukraina złożyła w sekretariacie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze wniosek o wszczęcie sprawy przeciwko Rosji w sprawie „sporu... w sprawie interpretacji, stosowania i wdrażania Konwencji z 1948 r. o zapobieganiu i karaniu za zbrodnię ludobójstwa”.