NATO będzie bezpieczniejsze z Ukrainą po stronie Sojuszu – Blinken

Doświadczenie Sił Zbrojnych Ukrainy w prowadzeniu nowoczesnych działań wojennych będzie bardzo przydatne dla bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego, dlatego na szczycie NATO w Waszyngtonie zostaną podjęte ważne kroki w celu przybliżenia członkostwa Ukrainy w Sojuszu.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział to we wtorek podczas przemówienia na Politechnice Kijowskiej – relacjonuje korespondent Ukrinform.

„Ukraina to nie tylko kraj, który otrzymuje jedynie porady i pomoc. Wasi żołnierze stoją w obliczu największego zagrożenia dla bezpieczeństwa transatlantyckiego od zakończenia zimnej wojny” – zauważył sekretarz stanu USA.

Podkreślił, że ukraińskie siły obronne mają duże doświadczenie bojowe we współczesnych działaniach wojennych: „Macie czego uczyć sojusz, a NATO będzie bezpieczniejsze, jeśli wasza armia będzie po naszej stronie”.

Szef Departamentu Stanu USA zapewnił także, że podczas lipcowego Szczytu Waszyngtońskiego NATO zostaną podjęte „wymierne kroki” mające na celu wzmocnienie roli Sojuszu w budowaniu stabilnych i skutecznych sił na Ukrainie oraz przeprowadzenie niezbędnych reform integrujących Ukrainę i Sojusz.

„Przybliżamy Ukrainę do NATO, a potem do przystąpienia (Sojuszu – red.). Sprawimy, że most Ukrainy do NATO będzie mocny i dobrze oświetlony” – podkreślił Blinken.

W tym kontekście zauważył, że integracja euroatlantycka Ukrainy zostanie wzmocniona poprzez wzajemnie uzupełniające się umowy dwustronne w dziedzinie bezpieczeństwa.

„Obecnie 32 kraje negocjują te umowy z Ukrainą, z czego dziewięć zostało już sfinalizowanych. Porozumienia te stanowią wyraźny sygnał, że Ukraina może liczyć na długoterminowe wsparcie swoich partnerów” – podkreślił sekretarz stanu USA.

Szczególną uwagę skupił na zbliżającej się umowie dwustronnej między Ukrainą a USA, która jego zdaniem wesprze zdolności obronne Ukrainy poprzez zapewnienie krytycznych zdolności – od Sił Powietrznych i obrony powietrznej po drony i rozminowywanie.

„Nasza dwustronna umowa o bezpieczeństwie przyspieszy nasze wspólne wysiłki na rzecz budowy ukraińskiej bazy przemysłowej w dziedzinie obronności, tak aby można było produkować artylerię, amunicję, sprzęt do obrony powietrznej i inną broń o kluczowym znaczeniu, potrzebną tutaj na Ukrainie” – dodał sekretarz stanu USA.

Podkreślił, że już teraz na szczeblu dwustronnym podejmowane są wysiłki mające na celu zwiększenie produkcji obronnej na Ukrainie, przyciągnięcie prywatnych inwestycji oraz nawiązanie kontaktów pomiędzy ukraińskimi i amerykańskimi firmami przemysłu obronnego.

„Wszystkie te działania wzmacniają integrację Ukrainy z NATO i wsparcie NATO” – dodał szef Departamentu Stanu USA.

Jak podaje Ukrinform, sekretarz stanu USA nazwał mobilizację na Ukrainie decyzją trudną, ale konieczną i zapewnił, że Stany Zjednoczone i inne kraje będą w dalszym ciągu wspierać nasz kraj pomocą wojskową.