Zełenski o sytuacji z rozsypanym zbożem - polski rząd może ją rozwiązać

Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że ​​polski rząd może rozwiązać problem psucia ukraińskiego zboża na przejściach granicznych.

Oświadczył to na konferencji prasowej w ramach forum „Ukraina. Jest rok 2024” – podaje korespondent Ukrinform.

„Nie rozumiem, po co to wszystko. Znowu polityka i taka historia, żeby ​​było co pokazywać w mediach, a szczególnie nieprzyjemnie – w mediach Rosji. To bardzo niefortunne, że opowiadając się za tymi faktami, gramy po ich stronie. I wydaje mi się, że między nami jest po prostu coś nie tak” – stwierdził głowa państwa.

Zaznaczył, że import polskich produktów spożywczych na Ukrainę wynosi „o 1,7 miliarda rocznie”. „Wyobraźcie sobie blokowanie tych towarów na miesiąc, dwa, trzy. Weź 1,7 miliarda, podziel przez 12, a zrozumiemy, jak Polska straci” – powiedział Zełenski.

Podkreślił, że Ukraina robi wszystko, aby nie „blokować” stosunków z Polską: „Z naszej strony, bez względu na to, czego chce Rosja, polskie towary idą”.

Według ukraińskiego przywódcy nowy polski rząd musi bardzo szybko rozwiązać ten problem.

„Nie mówię, co powinien robić w państwie, to wasze prawo i zdecydowanie nie nasza historia. Ale w stosunkach międzynarodowych z Ukrainą jest to błędne: po prostu wysypano (ziarno – red.) po raz czwarty… Da się to zrobić (rozwiąż problem – red.). Jak? Służba bezpieczeństwa, policja i straż graniczna mają wystarczająco dużo możliwości. Byłoby pragnienie” – zauważył Zełenski.

Jak informowaliśmy, Ministerstwo Odbudowy poinformowało, że ukraińskie zboże po raz kolejny zostało rozsypane na stacji kolejowej w Polsce. Do zdarzenia doszło w niedzielę 25 lutego w nocy, kiedy na polskiej stacji kolejowej „Kotomierz” rozsypano osiem półwagonów z ukraińskimi produktami rolnymi i uszkodzono około 180 ton zboża.

Władze ukraińskie wystosują w związku z tym incydentem oficjalny apel do polskich organów ścigania.

Prezydent Wołodymyr Zełenski polecił rządowi, aby do 24 lutego znalazł się na granicy z Polską w celu rozwiązania problemu blokady. Zaprosił także szefa polskiego rządu Donalda Tuska do przyjazdu na granicę i Prezydenta RP Andrzeja Dudę do wsparcia tego dialogu.

Jednocześnie Tusk powiedział, że spotkanie rządów Ukrainy i Polski odbędzie się 28 marca w Warszawie i do tego czasu oba kraje będą na poziomie technicznym pracować nad rozwiązaniem problemów gospodarczych.

23 lutego przedstawiciele Gabinetu Ministrów Ukrainy przybyli na granicę z Polską, aby rozstrzygnąć kwestię blokady, ale przedstawiciele polskiego rządu nie przybyli.