Unia Europejska jest gotowa przedłużyć tymczasową ochronę Ukraińców po marcu 2025 r
Unia Europejska i wszystkie państwa członkowskie solidaryzują się z Ukrainą w jej walce z rosyjską agresją i są gotowe, jeśli zajdzie taka potrzeba, kontynuować tymczasowe środki ochrony Ukraińców na terytorium UE po marcu 2025 r., kiedy wygaśnie dyrektywa o tymczasowej ochronie.
Nicole de Moor, Sekretarz Stanu ds. Azylu i Migracji oświadczyła to w Brukseli po nieformalnym posiedzeniu Rady Ministrów UE ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, przekazuje korespondent Ukrinform.
„Zgodnie z przepisami, a także za radą Komisji Europejskiej możliwe będzie przedłużenie okresu ochrony. Musimy rozważyć różne scenariusze, ponieważ nie wiemy, gdzie będziemy w marcu 2025 r. Zatem to (kontynuacja obrony – przyp. red.) jest jedną z możliwości. Musimy wziąć pod uwagę różne scenariusze rozwoju w terenie, a następnie zdecydować, jakiego rodzaju środki możemy podjąć w celu dalszej ochrony, jeśli będzie to konieczne, tak długo, jak będzie to konieczne, lub zdecydować, w jaki sposób pomóc wysiedleńcom odbudować swoją przyszłość” – powiedziała urzędnik.
Zauważyła, że europejscy ministrowie potwierdzili dziś solidarność i swoje zobowiązania wobec Ukrainy oraz zgodzili się z koniecznością harmonizacji ustawodawstwa w tej dziedzinie, ponieważ posiadanie 27 różnych podejść prawnych do wspierania ukraińskich uchodźców na poziomie ustawodawstwa krajowego przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego. Mogłoby to spowodować „wtórny” przepływ osób już na terenie UE i wywołać niepewność wśród osób objętych tą ochroną.
„Dlatego Komisja Europejska i państwa członkowskie zdecydowały się kontynuować tę dyskusję, przy udziale władz ukraińskich, aby wspólnie podjąć decyzję w najbliższej przyszłości.... Nie możemy odkładać tej dyskusji, ponieważ tymczasowa ochrona zakończy się 20 marca 2025 r., a data ta nadejdzie szybciej, niż nam się wydaje. Naszymi partnerami w tym procesie są władze ukraińskie i ukraińscy przesiedleńcy, z nimi będzie prowadzony dialog” – podkreśliła przedstawiciel belgijskiej prezydencji w UE.
Z kolei europejska komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson zauważyła podczas konferencji prasowej, że na chwilę obecną Komisja Europejska nie zaproponowała żadnych decyzji dotyczących działań UE po marcu 2025 roku i będzie szukać wspólnej platformy dla takich propozycji wspólnie z Ukrainą i państwami członkowskimi.
Według niej uruchomienie unijnej dyrektywy o tymczasowej ochronie Ukraińców było „historią sukcesu”, a państwa członkowskie zgodziły się co do potrzeby wypracowania wspólnego europejskiego podejścia w tym obszarze. Jednocześnie państwa członkowskie powinny uwzględnić osoby, które są nastawione na powrót na Ukrainę i zastanowić się, w jaki sposób można ułatwić ten proces.
„Oczywiście w dużej mierze zależy to od tego, jak długo potrwa wojna, kiedy się zakończy i jak się zakończy oraz kiedy będziemy mogli rozpocząć odbudowę Ukrainy. Trzeba to wszystko wziąć pod uwagę, nawet te rzeczy, o których jeszcze nie wiemy. Wyraźnie wyraziłam się jasno, że Komisja Europejska nie przedstawi propozycji, dopóki nie będziemy pewni, że propozycje te zostaną przyjęte z zadowoleniem zarówno przez Ukrainę, jak i państwa członkowskie” – podkreśliła Ylva Johansson.
Jak już informowaliśmy, po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę Unia Europejska uruchomiła tzw. unijną dyrektywę o tymczasowej ochronie, która przyznała uchodźcom z Ukrainy, głównie kobietom i dzieciom, prawo do legalnego pobytu na terytorium krajów UE i prawo korzystać z podstawowej ochrony socjalnej, obejmującej prawo pobytu, opiekę medyczną, edukację i prawo do zatrudnienia. Dyrektywę tę przedłużono do marca 2025 r. Według oficjalnych statystyk ponad 4 miliony Ukraińców skorzystało z tymczasowej ochrony na terytorium krajów UE.