Duda nalega, aby nie nużyć się wojną i nadal wspierać Ukrainę

Polska udziela Ukrainie znaczącego wsparcia w obliczu rosyjskiej agresji i wzywa społeczność międzynarodową, aby w tym nie ustawała i nie nużyła się wojną.

Podkreślił to Prezydent RP Andrzej Duda podczas panelu dyskusyjnego „W obronie Zjednoczonego Frontu Europy” na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos – relacjonuje korespondent Ukrinform.

„Zawsze staramy się wspierać Ukrainę i jak zawsze wzywamy społeczność międzynarodową i uważam za ważne dla mnie zadanie, aby nie przerywać pomocy Ukrainie” – podkreślił Duda.

Polski przywódca zauważył, że Warszawa jako jedna z pierwszych zaczęła udzielać Ukrainie pomocy wojskowej, a po Polsce wszystkie inne kraje zaczęły aktywniej pomagać Ukrainie.

Duda przypomniał, że w ciągu prawie dwóch lat wojny Polska przekazała Ukrainie ponad 300 czołgów, w tym kilka nowoczesnych czołgów Leopard 2. Podkreślił, że Polska stoi na czele tzw. koalicji na rzecz zapewnienia Ukrainie nowoczesnych czołgów.

Polski przywódca zauważył, że Rosja jest znacznie silniejsza od Ukrainy pod względem potencjału gospodarczego, ludzkiego i militarnego.

„A jeśli Ukraina nie tylko była w stanie przez dwa lata powstrzymać kolejne fale rosyjskich ofensyw, a jednocześnie odeprzeć zajęte terytoria, to pokazuje to niesamowitą determinację i bohaterstwo Ukrainy oraz absolutnie niesamowitą wolę przetrwania jako narodu jako niepodległy kraj, który chce sam decydować o swojej przyszłości” – podkreślił Prezydent RP.

Podkreślił, że wsparcie międzynarodowe w tym czasie pozwoliło Ukrainie na skuteczną obronę, jednak pomoc ta jest nadal potrzebna w przyszłości. W tym kontekście zwrócił uwagę na niebezpieczne zjawisko zmęczenia wojną w wielu krajach, któremu należy zapobiegać.

Odpowiadając na pytanie dotyczące zbliżających się wyborów w USA, Duda podkreślił, że niezależnie od tego, kto wygra tegoroczne wybory, podstawową kwestią pozostanie potrzeba wzmocnienia więzi euroatlantyckich. Według niego Polska będzie dbała o jak najlepsze stosunki z USA, niezależnie od tego, kto będzie rządził w Białym Domu. Zauważył, że przygotowując się do polskiej prezydencji w UE w pierwszej połowie 2025 roku, dla Warszawy jednym z priorytetów będzie wzmocnienie jedności euroatlantyckiej.

„Mówimy: więcej Europy w Stanach Zjednoczonych i Stanów Zjednoczonych w Europie” – podkreślił Duda, dodając, że kolejnymi priorytetami Polski w czasie prezydencji będzie rozszerzenie UE i bezpieczeństwo energetyczne.

Prezydent RP podkreślił także, że – jak się okazało – Europa nie posiada wystarczających zapasów broni, aby obronić się przed potencjalną agresją rosyjską. Dlatego kraje UE powinny pogłębić współpracę w ramach Wspólnoty w celu zwiększenia produkcji amunicji i nowych rodzajów broni. Polski przywódca podkreślił, że jest to absolutnie konieczne w obliczu zagrożenia rosyjskim imperializmem, a także możliwych agresywnych działań Chin w stosunku do Tajwanu.

Jak informowaliśmy, w dniach 15-19 stycznia w Davos odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne , które zgromadziło wpływowych polityków, ekonomistów, przedstawicieli biznesu i opinię publiczną z całego świata. Bierze w nim udział także Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.