Ukraina, Belgia i Holandia podpisały wspólną deklarację
Ukraina, Belgia i Holandia podpisały wspólną deklarację w sprawie wsparcia państwa ukraińskiego i nacisków na Federację Rosyjską.
Podpisanie dokumentu odbyło się w ramach wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Hadze, a sam dokument został opublikowany na stronie głowy państwa.
„Królestwo Belgii i Królestwo Niderlandów potwierdzają swoje niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach, jak również pełne poparcie dla niezbywalnego prawa Ukrainy do samoobrony i wyboru jej własnych środków bezpieczeństwa” – czytamy w oświadczeniu.
Strony ponowiły żądanie, by Rosja natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły zbrojne z terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, w tym wojskowe lub nieregularne formacje zbrojne, które mogą być kontrolowane lub wspierane przez Federację Rosyjską.
W dokumencie stwierdzono, że Belgia i Holandia będą nadal udzielać Ukrainie wsparcia militarnego i wyrażać gotowość do udziału w realizacji ukraińskiej formuły pokojowej.
Deklaracja przewiduje również, że do czasu członkostwa Ukrainy w NATO Belgia i Holandia będą nadal wspierać Ukrainę na drodze do dalszej integracji euroatlantyckiej oraz wzmacniać zdolność Ukrainy do obrony przed obecną rosyjską agresją militarną i wszelkimi przyszłymi zagrożeniami.
„Bezpieczeństwo Ukrainy ma ogromne znaczenie dla Sojuszu. W ramach partnerstwa Ukraina-NATO Belgia i Holandia będą promować długoterminową interoperacyjność z NATO, reformę i odbudowę ukraińskiego przemysłu obronnego oraz budowę instytucji i potencjału. Priorytetem jest jasna mapa drogowa trwałego przejścia Sił Zbrojnych Ukrainy do standardów, doktryny i instytucji NATO, a także wystarczające wsparcie finansowe. Ukraina, Holandia i Belgia z niecierpliwością oczekują na omówienie tych kwestii na szczycie NATO w Wilnie w lipcu 2023 roku” – czytamy w dokumencie.
Chodzi także o wspieranie ścigania winnych zbrodni wojennych i innych brutalnych zbrodni popełnionych w związku z agresją wojskową Rosji na Ukrainę, wspieranie dalszych nacisków sankcji na Federację Rosyjską oraz tworzenie międzynarodowych mechanizmów odszkodowawczych za szkody, obrażenia i zniszczenia wyrządzone przez rosyjską agresję.
Jak poinformował Ukrinform, prezydent Wołodymyr Zełenski przebywa w czwartek z oficjalną wizytą w Holandii, gdzie odbył spotkanie i wspólną konferencję prasową z premierami Holandii Markiem Rutte i Alexandrem de Croo.