Polska udzieliła wsparcia ponad 100 ośrodkom kultury na Ukrainie – wicepremier Gliński
Polska wspiera Ukrainę, która stała się obiektem rosyjskiej agresji zbrojnej, w różnych sferach, w szczególności w dziedzinie kultury. Warszawa udzieliła wsparcia ponad 100 ukraińskim ośrodkom kultury i będzie to robić w przyszłości.
Poinformował o tym wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego RP Piotr Gliński podczas dorocznego forum „Kreatywna Ukraina”, przemawiając w reżimie online w środę, donosi korespondent Ukrinform.
Według przedstawiciela polskiego rządu, Polska nadal aktywnie wspiera Ukrainę, dostrzegając ducha ukraińskiego oporu.
„Zapewniam, że nadal będziemy udzielać wszelkiej możliwej pomocy, aby Ukraińcy kontynuowali heroiczny opór wobec tej barbarzyńskiej inwazji” – podkreślił wicepremier RP.
Gliński zaznaczył, że Polska podjęła wiele wysiłków, aby wesprzeć uchodźców z wojny na Ukrainie.
Jednocześnie podkreślił, że konieczne jest wsparcie nie tylko ludzi, ale także obiektów ukraińskiego dziedzictwa kulturowego.
„W pomoc ukraińskim ośrodkom kultury angażujemy polskie instytucje kultury. W Polsce trwają prace nad nawiązaniem współpracy i wsparciem artystów ukraińskich. Nasze centrum zaangażowało już w swoje prace ponad 100 ukraińskich ośrodków kultury” – zaznaczył Gliński.
Dodał, że Warszawa nie tylko udzieli pomocy ukraińskim instytucjom wspierającym kulturę, ale także wesprze starania ukraińskiego rządu o dalszą reformę cyfrową w ukraińskich władzach.
Polski wicepremier podkreślił, że bardzo ważne jest zapewnienie Ukraińcom dostępu do dziedzictwa kulturowego ich kraju. Dlatego Polska wspiera starania o digitalizację elementów dziedzictwa kulturowego Ukrainy.
„Dziedzictwo kulturowe wspiera poczucie identyczności narodu. I to tożsamość narodu ukraińskiego zwycięży w tej wojnie” – podkreślił Gliński.
Zaznaczył też, że polskie starania mają również na celu przeciwdziałanie rosyjskiej dezinformacji poprzez rozpowszechnianie prawdziwych informacji o tym, co dzieje się na froncie.
„Pomagamy w rozwiązaniu najpilniejszych potrzeb Ukrainy, z których jedną z największych jest koordynacja działań na rzecz wsparcia zachowania dziedzictwa kulturowego Ukrainy” – podsumował Gliński.
Jak donosi Ukrinform, w Kijowie rozpoczęło swoją działalność coroczne międzynarodowe forum "Kreatywna Ukraina". Tym razem poświęcony jest tematowi roli przemysłów kreatywnych i kultury Ukrainy we współczesnych realiach. Forum jest największą w Europie Wschodniej platformą dyskusji o kierunkach polityki państwa w sferze kultury i przemysłów kreatywnych. Wydarzenie co roku gromadzi kilkudziesięciu prelegentów z ponad 10 krajów.
av