EBOR chce zainwestować w tym roku na Ukrainie 1,5 mld euro

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przewiduje, że w tym roku zainwestuje na Ukrainie 1,5 miliarda euro (1,54 miliarda dolarów).

Poinformował o tym Bloomberg i Ukrinform.

„Planowanie na Ukrainie to skomplikowana sprawa i można (zainwestujemy – red.) więcej, jeśli znajdziemy odpowiednie oferty. „Infrastruktura i bezpieczeństwo energetyczne to dwa główne priorytety, zaraz za nimi plasują się sektor prywatny i zrównoważone bezpieczeństwo żywnościowe” – powiedział Arvid Türkner, dyrektor zarządzający EBOR na Ukrainę i Mołdawię.

W ubiegłym roku londyński bank zainwestował na Ukrainie rekordową kwotę - prawie 2,4 mld euro - po zwiększeniu swojego kapitału statutowego o 4 mld euro. EBOR skoncentrował swoje finansowanie sektora energetycznego na małych, zdecentralizowanych mocach wytwórczych, aby zapewnić nieprzerwane dostawy energii dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. (W publikacji przypomniano, że ciągłe rosyjskie ataki rakietowe i dronów na ukraińskie elektrownie powodują przerwy w dostawie prądu w całym kraju).

Według Türknera, chociaż EBOR udzielał pożyczek ukraińskim przedsiębiorstwom państwowym, w tym kolejom, to ponad 50% jego inwestycji w ubiegłym roku trafiło do przedsiębiorstw prywatnych. Według niego udział ten pozostanie mniej więcej taki sam w 2025 r., ponieważ bank widzi „dobre perspektywy rozwoju sektora rolnego”, który jest kluczowy dla ukraińskiej gospodarki.

Według Türknera Ukraina musi poczynić postępy w walce z korupcją i przeprowadzić reformę sądownictwa, aby poprawić klimat inwestycyjny. Istnieje bowiem nadzieja, że ​​ożywienie gospodarcze może rozpocząć się już w tym roku po zawarciu zawieszenia broni lub porozumienia pokojowego.

„Reformy są ważne i chcemy pomóc w jak największym stopniu” – powiedział, dodając, że rząd Ukrainy osiągnął „wiele” pomimo wojny.

Türkner wezwał również ukraiński rząd do przeprowadzenia reformy ładu korporacyjnego, gdyż w procesie odbudowy gospodarki będą uczestniczyć przedsiębiorstwa będące własnością państwa. „Dlatego ich zarządzanie, potencjał, przejrzystość i walka z korupcją odgrywają kluczową rolę w pomyślnej odbudowie” – podkreślił.

Jak podawał Ukrinform, EBOR wspólnie z międzynarodowym brokerem Aon uruchomił Instrument Gwarancji Odbudowy i Odbudowy Ukrainy (URGF) o wartości 110 milionów euro w celu ubezpieczenia ryzyka wojennego.