UE stała się największym darczyńcą finansowym Ukrainy w 2024 roku

W 2024 r. Unia Europejska stała się największym darczyńcą dla Ukrainy, przekazując 17,3 mld dolarów amerykańskich w ramach instrumentu finansowego Ukraine Facility.

Jak podaje Ukrinform, poinformowało o tym Ministerstwo Finansów Ukrainy.

„Unia Europejska przekazała Ukrainie największą kwotę pomocy finansowej w ramach instrumentu finansowego Ukraine Facility na lata 2024-2027. Łączna kwota wsparcia sięgnęła 17,3 mld dolarów, z czego 3,2 mld dolarów to dotacje” – czytamy w komunikacie. czyta.

Na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone z 8,3 miliardami dolarów. USA w formie grantów. Trzecie miejsce zajął Międzynarodowy Fundusz Walutowy z 5,3 miliardami dolarów. Preferencyjne finansowanie w USA.

Ponadto Japonia sfinansowała dziesięć projektów za pośrednictwem Banku Światowego na łączną kwotę 4,3 miliarda dolarów amerykańskich. Do największych: gwarancja na kwotę 1,4 mld dolarów na wsparcie polityki rozwoju i odbudowy, pożyczki na kwotę 899 mln dolarów na ochronę socjalną najsłabszych grup ludności w ramach projektu INSPIRE oraz dotacja w wysokości 465 mln dolarów w ramach projektu PEACE na Ukrainie.

Znaczącego wsparcia udzieliły: Bank Światowy – 3,2 miliarda dolarów, Kanada – 1,8 miliarda dolarów, Wielka Brytania – 1 miliard dolarów. Mniejsze kwoty napłynęły z Norwegii, Republiki Korei, Banku Rozwoju Rady Europy i Hiszpanii.

Po raz pierwszy w historii Republika Korei udzieliła Ukrainie wsparcia budżetowego – 100 mln dolarów w formie preferencyjnego finansowania na wsparcie usług społecznych.

Ministerstwo Finansów zauważyło, że wsparcie międzynarodowe pozwoliło na pełne pokrycie wydatków socjalnych i humanitarnych, a wszystkie wewnętrzne środki finansowe zostały skierowane do sektora bezpieczeństwa i obronności.

W sumie od początku wojny na pełną skalę partnerzy międzynarodowi skierowali na Ukrainę wsparcie budżetowe o wartości 115,2 mld dolarów.

Jak podawał Ukrinform, Ministerstwo Finansów Ukrainy otrzymało w 2024 roku 41,7 mld dolarów pomocy międzynarodowej, co pozwoliło na pełne zabezpieczenie świadczeń socjalnych w obliczu znacznych wydatków na obronność.