MFW uzgodnił nową transzę dla Ukrainy w wysokości 1,1 miliarda dolarów
Zgodnie z wynikami piątkowego spotkania w sprawie szóstej rewizji obecnego programu MFW dla Ukrainy, Zarząd Funduszu podjął decyzję o przeznaczeniu dla naszego kraju kolejnej transzy w wysokości 1,1 miliarda dolarów.
Jest to zawarte w oficjalnym komunikacie MFW, informuje Ukrinform.
„Zarząd Wykonawczy MFW zakończył dziś szósty przegląd przedłużonego porozumienia w ramach wzmocnionego mechanizmu finansowego (EFR) dla Ukrainy, zatwierdzając przydział dla Ukrainy około 1,1 miliarda dolarów, które zostaną wykorzystane na wsparcie budżetu” – podał Fundusz.
Wskazuje się, że gospodarka Ukrainy pozostaje stabilna, a wskaźniki programu EFR kształtują się na wysokim poziomie – pomimo trudnych warunków panujących w kraju. Fundusz podkreślił, że na koniec września władze spełniły wszystkie ilościowe kryteria wyników i kryteria strukturalne.
„Wojna rosyjska w dalszym ciągu powoduje niszczycielskie szkody społeczne i gospodarcze na Ukrainie. Jednak pomimo wojny stabilność makroekonomiczna zostaje zachowana dzięki umiejętnej polityce władz ukraińskich i znacznemu wsparciu zewnętrznemu” – powiedziała Kristalina Georgiewa, dyrektor zarządzająca Funduszu.
Jednocześnie MFW wskazuje na potrzebę zapewnienia trwałego tempa reform i postępu w mobilizacji dochodów wewnętrznych na Ukrainie, a także znaczenie terminowej alokacji wsparcia zewnętrznego. Jest to konieczne, aby zachować stabilność makroekonomiczną, przywrócić stabilność fiskalną i zadłużenia oraz poprawić zarządzanie w naszym kraju.
Biorąc pod uwagę obecną transzę, łączny wolumen płatności w ramach programu EFR dla Ukrainy sięgnął 9,8 mld dolarów.
Jak podawał Ukrinform, MFW zatwierdził dla Ukrainy 48-miesięczną umowę EFR z całkowitym dostępem do 15,5 mld dolarów środków kredytowych na koniec marca 2023 roku. Program stał się częścią pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 151,4 mld dolarów. Porozumienie między MFW a Ukrainą pomaga ugruntować politykę wspierającą stabilność fiskalną, zewnętrzną i makrofinansową w czasach niezwykle dużej niepewności. Ponadto EFR ma na celu wspieranie ożywienia gospodarczego, poprawę zarządzania i wzmacnianie instytucji w celu promowania długoterminowego wzrostu w kontekście odbudowy Ukrainy i drogi do Unii Europejskiej.