Ukraina jest gotowa pomóc Polsce w rozwoju energetyki atomowej – Hałuszczenko

Polska zamierza rozwijać energetykę jądrową, a Ukraina ma w tej dziedzinie duże doświadczenie i specjalistów, dlatego Kijów jest gotowy pomóc Warszawie w tym kierunku.

Mówił o tym Minister Energii Ukrainy Herman Hałuszczenko w rozmowie z Ukrinform w kuluaarach międzynarodowej wystawy-konferencji „ReBuild Ukraine Construction and Energy” w Warszawie.

Według niego współpraca Ukrainy i Polski w sektorze energetycznym jest „bardzo dobra”, oba kraje mają wiele obszarów współpracy. Przykładowo w ubiegłym roku oddano do użytku kolejny interkonektor EJ Chmielnicki – Rzeszów, zwiększający przepustowość z punktu widzenia systemu energetycznego Ukrainy i UE. Chodzi także o współpracę w sektorze gazowym, kwestię gazowych interkonektorów i wykorzystania magazynów gazu, a także przyszłą współpracę w obszarze energetyki jądrowej – zauważył minister.

„Polska planuje rozwijać energetykę jądrową i ma podpisane odpowiednie umowy, a my mamy ogromne doświadczenie operacyjne i specjalistów odpowiedniego szczebla. Dlatego w negocjacjach zarówno z partnerami polskimi, jak i amerykańskimi podkreślaliśmy, że Ukraina może znacząco wzmocnić ten kierunek” – zauważył Hałuszczenko.

Dodał także, że Polska dostarcza Ukrainie sprzęt do odbudowy i remontów infrastruktury energetycznej.

Jak podaje Ukrinform, przyjęty w 2020 roku Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przewiduje budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Ich inwestorem i operatorem będzie państwowa spółka „Polskie Elektrownie Jądrowe”. Poprzedni rząd RP wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel jako partnera budowy pierwszej elektrowni jądrowej.

Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce powinna rozpocząć się w 2028 roku i potrwa siedem lat. Planuje się go wybudować w pobliżu miejscowości Lubiatowo i Kopalino w województwie pomorskim.