NKREKP planuje zmianę stawek za przesył gazu głównymi gazociągami
Krajowa Komisja ds. Regulacji Państwowych w Dziedzinie Energii i Usług Komunalnych (NKREKP) planuje zatwierdzić nowe taryfy za tranzyt gazu ukraińskim systemem przesyłu gazu na lata 2025-2029.
Odpowiednia decyzja została zatwierdzona na posiedzeniu regulatora w dniu 13 listopada, informuje korespondent Ukrinformu.
Tym samym dla wszystkich punktów wejścia do ukraińskiego GTS, z wyjątkiem punktu w Kaushana (Mołdawia), proponuje się ustalenie taryfy w wysokości 10,3 euro za 1 tys. metrów sześciennych/dzień. Dla Kaushan proponuje się stawkę w wysokości 1,01 euro za 1000 metrów sześciennych dziennie.
Dla punktów wyjścia na połączeniu międzypaństwowym z Polską proponuje się stawkę 14,6 euro za 1000 m3/dobę; na połączeniu ze Słowacją – 15,6 euro za 1 tys. m3/dobę; na połączeniu z Węgrami – 15,76 euro za 1 tys. m3/dobę.
Dla punktów wyjściowych Ananyiv, Grebenyka, Limanske, Oleksiivka i wirtualnego punktu Republiki Mołdawii planowana jest stawka 15,23 euro za 1000 metrów sześciennych/dzień, dla punktów Kaushana i Orlivka/Isaccia – 2,5 euro za 1000 metrów sześciennych metrów/dzień, za punkty Tekove/Mediash Aurit - 14,59 euro za 1 tysiąc metrów sześciennych/dzień.
Należy zauważyć, że kalkulacje nowych stawek za tranzyt gazu przeprowadzono przy uwzględnieniu braku informacji o zamówionej przepustowości punktów wejścia do systemu przesyłu gazu na wschodniej granicy.
Wprowadzenie taryf w euro wiąże się z faktem, że w europejskich hubach gazowych handel gazem ziemnym odbywa się głównie w euro za 1 MWh. Ponadto transport gazu przez ukraiński HTS realizowany jest głównie przez odbiorców niebędących rezydentami.
Jak informowaliśmy, JSC „Słowacki Przemysł Gazowy” (Slovensky Plynarensky Priemysel, SPP) zaprzeczyła jakoby była bliska porozumienia z Azerbejdżanem w sprawie transportu gazu przez Ukrainę.
Kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę wygasa z końcem tego roku. Ukraina i Komisja Europejska oświadczyły, że nie mają zamiaru przedłużać tego kontraktu.
Jednocześnie Azerbejdżan prowadzi negocjacje w sprawie eksportu gazu ziemnego do co najmniej trzech krajów europejskich, który może odbywać się przez terytorium Ukrainy. Według prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, Moskwa i Kijów zwróciły się do niego o ułatwienie tranzytu gazu przez Ukrainę do Europy po zawarciu kluczowej umowy tranzytowej.