Ukraiński eksport do UE bez kontyngentów i ceł: Szmyhal podał jedno z zadań na 2025 rok

Premier Denys Szmyhal podkreślił, że ukraińscy przewoźnicy nie powinni potrzebować żadnych licencji na przewóz ładunków do krajów UE.

Powiedział to podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Kijowie, przekazuje Ukrinform, powołując się na telegram szefa rządu.

„Jednym z tematów omawianych z przedsiębiorcami podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Kijowie jest logistyka… Naszym zadaniem na przyszły rok jest zapewnienie, aby ukraińskie towary były importowane do UE bez kontyngentów i ceł. Nasi przewoźnicy nie powinni potrzebować żadnych licencji na przewóz towarów – powiedział.

Szmyhal zauważył, że Ukrainie częściowo udało się rozwiązać problem logistyczny, który powstał w wyniku rosyjskiej inwazji. „Ukraiński korytarz morski działa, porty na Dunaju działają. Inwestujemy w kolej i przejścia graniczne. Udało nam się przedłużyć z Unią Europejską bezwizowe wizy handlowe i transportowe” – stwierdził.

Szef rządu zauważył także, że reforma celna trwa. Według niego w raporcie Komisji Europejskiej na temat stanu reform i wdrażania dyrektyw unijnych reforma celna uzyskała jedną z najwyższych ocen.

„Jestem pewien, że w 2025 roku na własnej skórze odczujemy skutki tych przemian” – podkreślił.

Jednocześnie podczas forum szef rządu omawiał z biznesem kwestie polityki gospodarczej.

„W tym roku w pełni uruchomiliśmy nasz kluczowy projekt „Made in Ukraine”, wokół którego budujemy różnorodne programy wsparcia. Zbliżamy się już do granicy 100 parków przemysłowych dla przemysłu przetwórczego. W tym roku rozpoczęły się rekompensaty za ich zagospodarowanie. Po raz pierwszy w budżecie znalazły się środki i jesteśmy gotowi zwrócić koszty przyłączenia do sieci elektroenergetycznej i inne określone prawem wydatki. Ta praktyka sprawdzi się także w przyszłym roku” – powiedział.

Chodziło także o wdrożenie cyfryzacji i regulacji mających na celu uproszczenie interakcji z państwem dzięki produktom jest ePrzedsiębiorcą i posiada eZezwolenie. Ponadto premier zauważył, że rząd w dalszym ciągu przyznaje dotacje w ramach programu eRobota na uruchamianie i rozwój nowych ukraińskich przedsiębiorstw. Według niego dzięki temu programowi powstało i wznowiło już ponad 20 tysięcy nowych firm.

Szmyhal dodał, że na nowe inwestycje udzielane są preferencyjne pożyczki w ramach programu „5-7-9%. Poinformował, że od początku tego roku udzielono ponad 20 tys. kredytów uprzywilejowanych. Jednocześnie kontynuowane są rekompensaty za zakup ukraińskich produktów, krajowy cashback, rekompensaty za zakup ukraińskich maszyn rolniczych i ukraińskich produktów energetycznych.

Według szefa rządu program refundacji 25% wyprodukowanych na Ukrainie maszyn rolniczych sprawdził się „niezwykle pozytywnie”. Szmyhal zauważył, że istnieją plany dystrybucji go na inne zaawansowane technologicznie produkty produkowane przez ukraińskie przedsiębiorstwa.

 „Wszystko to robi się, aby zwiększyć liczbę ukraińskich przedsiębiorstw różnego szczebla i wielkości. Aby stworzyć miejsca pracy, zmienić strukturę naszej gospodarki z surowcowej na przetwórczą. Aby Ukraińcy kupowali tyle ukraińskich produktów, ile to możliwe” – podsumował.

Jak podawał Ukrinform, podczas forum premier powiedział, że w ramach przygotowań do zimy rząd Ukrainy uzgodnił z partnerami zwiększenie fizycznego wolumenu importu energii elektrycznej do 2,1 GW oraz dodatkowy wolumen „wsparcia nadzwyczajnego”.