Początek sezonu grzewczego: czy Ukrainie wystarczy gazu

W wyniku rosyjskiego terroru energetycznego wzrosła rola gazu w bilansie energetycznym kraju. Dlatego państwo przede wszystkim zadbało o to, aby zimą wystarczyło „niebieskiego paliwa”.

Ukraina stopniowo wkracza w sezon grzewczy. Instytucje komunalne są już podłączone do ciepła i wreszcie zaczynają dostarczać ciepło do budynków mieszkalnych. W szczególności 30 października stolica oficjalnie ogłosiła początek sezonu grzewczego dla sektora mieszkaniowego. A to oznacza, że ​​zużycie gazu natychmiast wzrasta. A na pytanie, czy Ukraina będzie dysponowała wystarczającymi zapasami „błękitnego paliwa”, można już udzielić twierdzącej odpowiedzi – SA „Naftohaz” zgromadziła w podziemnych magazynach niezbędne operacyjne i ubezpieczeniowe rezerwy gazu na zimę.

Wydobycie gazu stale rośnie

Od początku tego roku państwowe JSC „Ukrgazvydobuvannya” i PJSC „Ukrnafta” stale zwiększają produkcję „niebieskiego paliwa”. Przez 9 miesięcy spółki te wydobyły łącznie ponad 11 miliardów metrów sześciennych komercyjnego gazu – w porównaniu do okresu styczeń-wrzesień 2023 roku wzrost wydobycia wynosi 0,7 miliarda metrów sześciennych.

„W tym sezonie grzewczym, podobnie jak w roku ubiegłym, planujemy zaopatrzyć ludność Ukrainy oraz inne kategorie PSO (mechanizm tzw. nałożenia specjalnych ceł na uczestników rynku – przyp. red.) wyłącznie ze środków własnych. Obecnie przekraczamy planowane wolumeny wydobycia o 2%” – komentuje Ukrinform Oleksij Czernyszow, szef Grupy Naftohaz.

Według niego specjaliści firmy nie tylko wiercą nowe odwierty, ale także modernizują stare, wykorzystując nowe technologie. Spółka kontynuuje także badania złóż gazu na swoich złożach, wykonuje odwierty poszukiwawcze i rozpoznawcze.

„Na jednym ze złóż wykonaliśmy odwiert rozpoznawczo-eksploatacyjny, z którego dziennie wydobywa się 274 m3 gazu. Produkcja na polu wzrosła o 17%. Oznacza to, że pomimo swojego wieku i wyczerpania ma perspektywy na dalsze zniszczenia” – mówi pełniący obowiązki dyrektora. szef Ukrgazvydobuvanny Serhii Łagno.

Redaktor publikacji analitycznej ExPro Gas&Oil Mychajło Swiszto zauważa, że ​​Ukrgazvydobuvannya i Ukrnafta wykazały stabilny wzrost wydobycia gazu w ciągu roku, a od września wznowiona została produkcja „błękitnego paliwa” przez PrJSC „Ukrnaftoburinnia” i Smart Energy . Według obliczeń ExPro, w październiku tego roku wydobycie ukraińskiego gazu wynosi 53,5 mln metrów sześciennych dziennie – to o ponad 1 milion metrów sześciennych więcej niż analogiczne wskaźniki z ubiegłego roku.

Oprócz wydobycia gazu, KJSC ​​„Naftogaz” zadbała o zgromadzenie wystarczającej ilości gazu w podziemnych magazynach. „Według szacunków ExPro na koniec października w ukraińskich podziemnych magazynach gazu magazynowanych jest ponad 12,9 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego. Zgromadzone zasoby wystarczą na tegoroczny sezon grzewczy” – potwierdza Swiszto.

Jednocześnie Naftohaz, wraz z tradycyjnym zastrzykiem „błękitnego paliwa”, tworzy tzw. rezerwę ubezpieczeniową – kupuje importowane paliwo, które będzie magazynowane w trybie „składu celnego”. Latem spółka zgodziła się z EBOiR na udzielenie kredytu w wysokości 200 mln euro na zakup gazu. Od początku września i przez cały październik Naftohaz pompuje do ukraińskich magazynów zakupiony za te środki gaz ziemny.

Jak podaje ExPro, we wrześniu wtłoczono około 158 metrów sześciennych takiego „ubezpieczeniowego” gazu, a według wyników z października rezerwa ubezpieczeniowa może sięgnąć 300 metrów sześciennych. „Zasób ten, wraz z gazem zgromadzonym przez spółkę w „składzie celnym” w poprzednich latach, stanie się rezerwą ubezpieczeniową na zimę i zostanie wykorzystany w przypadku wzrostu zużycia” – komentuje Mychajło Swiszczo.

Rośnie rola gazu w systemie energetycznym

Po zniszczeniach spowodowanych rosyjskimi atakami energetyki cieplnej, która zapewniła pokrycie szczytowego zużycia energii elektrycznej, kraj rozpoczął aktywny rozwój generacji rozproszonej.

„W szczególności, dzięki współpracy z UNDP i wsparciu rządu norweskiego, wkrótce otrzymamy urządzenia generujące, które dostarczą kolejne 80 MW mocy dla ukraińskiej sieci energetycznej. Pomoże to zapewnić dodatkową produkcję energii elektrycznej i ciepła mieszkańcom jednego z obwodów” – skomentował Oleksij Czernyszow, prezes zarządu NJSC „Naftohaz Ukrainy”. Grupa przyczynia się w ten sposób do wzmocnienia systemu energetycznego, który w wyniku rosyjskich ataków utracił znaczną część mocy. Do sieci przyłączane są także elektrownie innych przedsiębiorstw, które potrzebują gazu.

„Statystyki są w większości zamknięte, ale z dostępnych informacji wynika, że ​​zużycie gazu wzrosło w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zakładamy, że wynika to ze wzrostu zapotrzebowania na „błękitne paliwo” specjalnie do produkcji energii elektrycznej” – zauważa Adrian Prokip, ekspert programu „Energia” centrum analitycznego „Ukraiński Instytut Przyszłości”. Jednocześnie, jego zdaniem, zużycie gazu przez ludność oraz użyteczność cieplna wahają się w granicach błędu statystycznego. Tym samym rośnie kluczowa rola gazu w bilansie energetycznym kraju i jest obecnie wzmacniana właśnie kosztem wytwarzania.

Analityk zauważa, że ​​na przebieg sezonu grzewczego można wpływać mój czynnik wojny. Jeśli Rosjanom uda się znacząco uszkodzić infrastrukturę podziemnych magazynów, będą zmuszeni sięgnąć po import. „Ale jeśli nie ma tego rodzaju uszkodzeń, gazu powinno wystarczyć” – przewiduje Prokip. Podkreśla, że ​​wzrost zużycia „niebieskiego paliwa” rekompensowany jest wzrostem jego produkcji.

Nie tylko produkcja i rezerwy gazu

Jednocześnie Naftohaz zauważa, że ​​do pomyślnego zakończenia sezonu grzewczego nie wystarczy samo zwiększenie wydobycia gazu. „Wiele zależy od skutecznej współpracy pracowników energetyki z samorządem, co pozwala szybko rozwiązać ten czy inny problem. Ściśle komunikujemy się ze społecznościami w zakresie racjonalnego wykorzystania zasobów energii, terminowych płatności za zużyty gaz i rozwiązujemy problemy w możliwie najkrótszym czasie” – podkreśla Czernyszow.

Według niego do końca października Przedsiębiorstwo Gazownictwa Naftohaz Trading SA, dostarczające gaz przedsiębiorstwu ciepłowniczemu, instytucjom budżetowym i organizacjom wyznaniowym, podpisało już umowy z ponad 6 tys. odbiorców w całym kraju.

Gazownicy przygotowali także sieć dystrybucji gazu na sezon grzewczy. Specjaliści Gazmereża (Gas Distribution Networks of Ukraine LLP - red.) zadbali o to, aby szereg oddziałów działających w regionach przygranicznych - w obwodzie donieckim, obwodzie sumskim, obwodzie czernihowskim, obwodzie charkowskim i innych regionach posiadało niezbędne zasoby do napraw operacyjnych . W końcu infrastruktura gazowa w tych regionach stale cierpi z powodu ostrzału.

„Od początku tego roku pracownicy pogotowia ratunkowego Gazmereż usunęli ponad 1400 szkód spowodowanych działaniami wojennymi, przywracając dostawy gazu dla 58 000 ukraińskich rodzin. Nasi specjaliści nadal pracują w rozliczeniach pierwszej linii frontu, bo gaz jest tam prawie jedynym dostępnym paliwem” – mówi Czernyszow.

Podkreślił, że cena gazu dla ludności i instytucji budżetowych, zgodnie z decyzją Rady Ministrów, pozostaje stabilna i nie ulegnie zmianie przynajmniej do końca sezonu grzewczego. W ten sposób państwo w dalszym ciągu dzieli się ciężarem finansowym zwykłych konsumentów podczas wojny.

Jednocześnie Naftohaz podkreśla, że ​​choć Ukraina pozostaje krajem energetyzującym, to przed nią jeszcze długa droga w zakresie opanowania nowego podejścia do wykorzystania surowców energetycznych. „Mamy dobrze rozwiniętą infrastrukturę gazową, złoża, odpowiednie warunki naturalne. Wciąż jednak musimy nauczyć się efektywnie wykorzystywać zasoby, jakie daje nam natura. Tu nie chodzi tyle o politykę państwa, co przede wszystkim o małe kroki każdego z nas. Każda społeczność, każdy Ukrainiec powinna zadbać o własną efektywność energetyczną, która pozwoli im wspólnie przetrwać najtrudniejsze chwile” – uważa Czernyszow.

I trudno się z tym nie zgodzić...

Maryna Neczyporenko, Kijów