Komitet Rady Najwyższej poparł zaktualizowaną wersję projektu ustawy o podwyższeniu podatków - kluczowe zmiany

Komitet Rady Najwyższej Ukrainy zarekomendował parlamentowi przyjęcie za podstawę poprawionego projektu ustawy nr 11416-d o zmianach w Kodeksie Podatkowym Ukrainy dotyczących specyfiki opodatkowania w okresie obowiązywania stanu wojennego.

Poinformował o tym na Telegramie przewodniczący Komitetu Rady Najwyższej ds. finansów, polityki podatkowej i celnej Danyło Hetmancew, przekazuje Ukrinform.

Za projektem głosowało 17 członków komitetu, przeciwko - 2. Jak zaznaczono, odbyła się trudna dyskusja na temat usunięcia normy dotyczącej 50% podatku na banki. Posłowie poparli ten krok, natomiast przeciwko wystąpiły NBU i Ministerstwo Finansów, a także kategorycznie sprzeciwia się temu MFW.

Poprawiony projekt ustawy przewiduje m.in.:

- podwyższenie stawki opłaty wojskowej z 1,5% do 5%;

- ustanowienie opłaty wojskowej w wysokości 1% od dochodu dla płatników jednolitego podatku III grupy;

- ustanowienie opłaty wojskowej dla osób prowadzących działalność gospodarczą (FOP) – płatników jednolitego podatku I, II i IV grupy na poziomie 10% minimalnego wynagrodzenia;

- określenie, że ustalone szczególne zasady opodatkowania opłatą wojskową będą obowiązywać do 31 grudnia roku, w którym zostanie zakończony stan wojenny;

- ustanowienie stawki podatku dochodowego dla nie bankowych instytucji finansowych (z wyjątkiem ubezpieczycieli) na poziomie 25%;

- udoskonalenie proponowanego modelu określania wysokości zaliczek na podatek dochodowy dla przedsiębiorstw zajmujących się detaliczną sprzedażą paliw;

- miesięczne składanie sprawozdań o kwotach dochodów naliczonych (zapłaconych) na rzecz podatników – osób fizycznych, oraz o kwotach potrąconego z nich podatku, a także o kwotach naliczonego jednolitego składki.

Głosowanie nad projektem ustawy w sali Rady Najwyższej zaplanowano na przyszły tydzień. 

Według posła planowane jest również opracowanie odrębnego projektu ustawy o zmianach w Kodeksie Budżetowym Ukrainy dotyczących przekazywania wpływów z opłaty wojskowej do specjalnego funduszu budżetu państwa w celu ich ukierunkowania na potrzeby bezpieczeństwa i obrony.

Jak informowano, w lipcu Rada Najwyższa zarejestrowała rządowy projekt ustawy nr 11416 o zmianach w Kodeksie Podatkowym, który przewiduje podwyższenie szeregu podatków i opłat.Dokument ten przewiduje źródła finansowania sektora bezpieczeństwa i obrony w wysokości 500 miliardów hrywien na 2024 rok. Z tej kwoty 120 miliardów hrywien ma być sfinansowane poprzez działania podatkowe, a reszta poprzez wewnętrzne pożyczki i przewyższenie dochodów budżetowych.