Ukraina pozyskała od partnerów ponad 93 miliardy dolarów wsparcia budżetowego od lutego 2022 roku

Ministerstwo Finansów Ukrainy pozyskało od międzynarodowych partnerów ponad 93 miliardy dolarów wsparcia budżetowego od lutego 2022 roku.

Informację tę podała służba prasowa Ministerstwa Finansów, przekazuje Ukrinform.

„Ministerstwo Finansów Ukrainy pozyskało ponad 93 miliardy dolarów USA wsparcia budżetowego od międzynarodowych partnerów od lutego 2022 roku. Przekazane środki pomagają finansować najpilniejsze potrzeby w sferze społecznej i humanitarnej (programy wsparcia socjalnego dla Ukraińców, wypłaty emerytur, wynagrodzenia pracowników służby państwowej i inne)”, czytamy w komunikacie.

Znaczny poziom pomocy finansowej świadczy o zaufaniu do Ukrainy jako niezawodnego partnera, podkreśla się w komunikacie.

„Przejrzystość i odpowiedzialność są jednym z naszych kluczowych atutów we współpracy z darczyńcami”, podkreślono w Ministerstwie Finansów.

Ministerstwo Finansów, we współpracy z Bankiem Światowym, zapewnia przejrzystość pozyskiwania i wykorzystania środków przekazywanych przez partnerów rozwojowych. Dzięki mechanizmom Banku Światowego Ukraina otrzymała już około 40 miliardów dolarów USA, które mają konkretne przeznaczenie, uzgodnione z rządem ukraińskim.

Ponadto, projekt PEACE in Ukraine jest największym pod względem finansowania projektem Banku Światowego. Poprzez ten instrument do budżetu państwa wpłynęło około 30 miliardów dolarów USA, z czego ponad 80% to wsparcie budżetowe od USA. Projekt jest również finansowany z funduszy Banku Światowego, Japonii, Wielkiej Brytanii, Norwegii i innych partnerów.

Ukraińska strona przesyła raporty dotyczące wydatków, a Bank Światowy weryfikuje wszystkie dostarczone dokumenty i je zatwierdza. Wynikiem takiej weryfikacji jest napływ środków w ramach projektu PEACE in Ukraine do budżetu państwa Ukrainy na pokrycie już poniesionych wydatków.

Ministerstwo Finansów Ukrainy, we współpracy z firmą Deloitte Consulting, monitoruje bezpośrednie wsparcie budżetowe ze strony rządu USA, a także we współpracy z firmą audytorską PricewaterhouseCoopers Ukraine weryfikuje zasadność wydatków państwowych w ramach projektu PEACE in Ukraine.

Ponadto, Ministerstwo Finansów i Bank Światowy realizują wielopoziomowy monitoring przepływu środków poprzez inne projekty Banku Światowego, takie jak DPL/DPO, HOPE, ARISE i HEAL.

W ramach programów makrofinansowej pomocy UE, na które pozyskano ponad 25 miliardów euro w latach 2022-2023, Ministerstwo Finansów systematycznie współpracowało z UE w zakresie kontroli finansowania, wprowadzając wymianę niezbędnych danych.

W ramach nowego instrumentu UE Ukraine Facility na lata 2024-2027 o wartości 50 miliardów euro, z czego już pozyskano 7,9 miliarda euro, UE stworzyła Radę Audytorską do stałego monitoringu i kontroli w celu zapobiegania nadużyciom.

Rada Audytorska, utworzona w ramach instrumentu UE Ukraine Facility, ma prawo żądać informacji, zwracać się do kompetentnych organów i przeprowadzać własne kontrole.

Jak informował Ukrinform w czerwcu 2024 roku w ramach „Ramstein” Ukrainie wydzielono pomoc w wysokości 98 miliardów dolarów.