Prezes NBU: Dla Ukrainy kluczowe jest otrzymanie co najmniej 31 miliardów dolarów pomocy w 2025 roku
Ukraina w zakresie konsolidacji swoich możliwości, realizacji reform oraz wypełniania zobowiązań przewyższyła oczekiwania partnerów, dlatego międzynarodowa pomoc będzie kontynuowana.
Taką tezę wyraził prezes Narodowego Banku Ukrainy Andrij Pyszny w felietonie w serwisie Ukrinformu.
„NBU zakłada stopniową normalizację warunków działalności gospodarczej. Jednakże ryzyka związane z przebiegiem wojny są kluczowe dla naszej prognozy. Jedno z założeń prognozy – międzynarodowa pomoc będzie kontynuowana. Ukraina pozostaje od niej zależna, i nie dlatego, że źle sobie radzimy. Wręcz przeciwnie, Ukraina w zakresie konsolidacji swoich możliwości, realizacji reform oraz wypełniania zobowiązań przewyższyła oczekiwania, na co wielokrotnie zwracali uwagę partnerzy,” zaznaczył Pyszny.
Podkreślił, że wojna, rozpętana przez Rosję, spowodowała konieczność finansowania obrony, co doprowadziło do kolosalnego wzrostu wydatków budżetowych.
„Znaczną część tegorocznego deficytu (około 38 miliardów dolarów) będzie bardzo trudno pokryć bez zewnętrznej pomocy finansowej, pomimo sukcesów w aktywizacji rynku długu wewnętrznego, zwiększenia bazy podatkowej oraz zgromadzonego zapasu wytrzymałości. Jesteśmy wdzięczni UE, USA, MFW i innym partnerom za już zatwierdzone programy wsparcia,” podkreślił prezes NBU.
Jednakże, jak zaznaczył, finansowanie na kolejne lata nie jest jeszcze pewne, dlatego trwają stałe prace z międzynarodowymi partnerami.
„Dla Ukrainy kluczowe jest otrzymanie w 2025 i 2026 roku co najmniej 31 miliardów dolarów i 21 miliardów dolarów odpowiednio. Liczymy również na dalsze pozytywne decyzje dotyczące wykorzystania zamrożonych aktywów Rosji. To znacząco zmniejszy ryzyko niewystarczającego finansowania i jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę wybory w krajach partnerskich,” podsumował Pyszny.
Jak informowano, od początku pełnoskalowej inwazji Rosji Ministerstwo Finansów Ukrainy pozyskało około 8,1 miliarda dolarów amerykańskich wsparcia budżetowego od Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Łącznie od początku pełnoskalowej inwazji Ukraina pozyskała 85,4 miliarda dolarów międzynarodowej pomocy finansowej.