Ochrona obiektów energetycznych jest obecnie kwestią priorytetową – Ministerstwo Energii

Wiceminister energii Switlana Grynczuk powiedziała, że na dzień dzisiejszy priorytetem jest praca nad ochroną obiektów energetycznych Ukrainy.

Jest to podane na stronie internetowej Ministerstwa Energetyki Ukrainy, podaje Ukrinform.

W transmisji maratonu „Jedyni Nowyny” wiceminister energii Switłana Grynczuk poinformowała, że obecnie aktywnie trwają prace renowacyjne i planowe remonty obiektów energetycznych w celu przygotowania ich do trudnego okresu jesienno-zimowego, a równolegle prowadzone są pilne prace w celu ochrony tych obiektów.

„Ochrona naszych obiektów energetycznych jest sprawą numer jeden. Zarówno renowacje, jak i remonty aktywnie się odbywają, jednak nie chcemy, aby to, co zostało odnowione i naprawione, ponownie zostało zaatakowane i uszkodzone przez Rosjan” – powiedziała Grynczuk.

Według niej „teraz, dzięki wytrwałej całodobowej pracy energetyków, udało się ustabilizować system energetyczny, odnowić i naprawić dużo linii przesyłowych. I te prace trwają, ponieważ głównym wyzwaniem, jakie nas czeka, jest okres jesienno-zimowy."

Dlatego równolegle Ukraina pracuje nad ochroną obiektów energetycznych, w szczególności w zakresie obrony powietrznej, kontynuacji środków ochrony fizycznej, a także etapu negocjacji, który jest planowany w ramach Formuły Pokojowej.

„Nadal nie mamy gwarancji, że Rosjanie nie zaatakują ponownie naszego systemu energetycznego. Przygotowujemy się na wszystkie możliwe scenariusze… Wszyscy rozumieją, że energetyka jest podstawą żywotności kraju, rozwoju gospodarczego i wygodnego życia ludzi. Dlatego staramy się wdrożyć wszystkie środki w najkrótszym możliwym czasie” – powiedziała Grynczuk.

Zdaniem wiceminister, do jak najszybszego ożywienia wykorzystywane są zarówno krajowe zasoby państwowe, jak i pomoc międzynarodowa. Stworzono specjalną grupę roboczą do koordynacji pomocy międzynarodowej, przeprowadzania remontów i odbudowy, instalowania rozproszonej generacji oraz zapewnienia rezerwowego zasilania infrastruktury krytycznej.

 „Teraz ważne jest także wsparcie społeczeństwa i biznesu w procesie instalowania własnej generacji” – podkreśliła Switlana Grynczuk, dodając, że przyjęte decyzje i programy finansowe zainicjowane w celu rozwoju rozproszonej generacji w celu zwiększenia niezależności energetycznej Ukrainy już zaczęły aktywnie działać.

Jak podawał Ukrinform, banki zatwierdziły pożyczki na kwotę 3,6 miliarda hrywien w ramach programów finansowania projektów energetycznych.