W Polsce weszły w życie zmiany w specustawie o pomocy Ukraińcom

1 lipca weszły w życie w Polsce zmiany w specustawie dotyczącej pomocy uchodźcom ukraińskim.

Sejm i Senat przyjęły je odpowiednio 15 i 22 maja, a 7 czerwca dokument podpisał prezydent RP Andrzej Duda – donosi korespondent Ukrinform.

Ustawa przewiduje przedłużenie do 30 września 2025 r. legalności pobytu i pomocy Ukraińcom, którzy przybyli po pełnej inwazji na Federację Rosyjską.

Dokument przewiduje, że pomoc społeczna w ramach programów „800+” (miesięczny zasiłek na dziecko w wysokości 800 zł) i „Dobry start” (jednorazowa pomoc w wysokości 300 zł) zostanie udzielona rodzinom ukraińskim, jeżeli dziecko uczęszcza do polskiej szkoły.

Rząd tłumaczy wprowadzenie takiego wymogu wyrównywaniem szans wszystkich dzieci na zdobycie podstawowego wykształcenia. W Polsce funkcjonuje hybrydowy system edukacji ukraińskich dzieci (ok. 200 tys. z nich uczęszcza do polskich szkół, reszta uczy się zdalnie w ukraińskich), a władze skarżą się, że nie mogą sprawdzić, jak te dzieci się uczą. Rząd wierzy, że dzięki tym działaniom w nowym roku szkolnym do polskich szkół trafi 60–80 tys. ukraińskich dzieci.

Kolejną ważną innowacją jest możliwość zmiany statusu pobytu Ukraińców w Polsce – z dotychczasowej ochrony tymczasowej na pobyt czasowy do trzech lat. W tym celu osoba musi zaktualizować dane w bazie PESEL UKR (system identyfikacji), złożyć odpowiedni wniosek drogą elektroniczną do wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, a także spełnić wymóg posiadania numeru PESEL UKR od dnia 4 marca 2024 r.

Jednocześnie wprowadzane są nowe zasady potwierdzania tożsamości obywatela Ukrainy ubiegającego się o nadanie numeru PESEL. Jedynym sposobem jest przedstawienie ważnego dokumentu podróży obywatela Ukrainy.

Ustawa przewiduje zniesienie jednorazowej pomocy społecznej w Polsce dla ukraińskich uchodźców wojennych w wysokości 300 zł (75 dolarów), a także zniesienie odszkodowań pieniężnych dla właścicieli mieszkań prywatnych, którzy zapewniali zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom z Ukrainy.

Jak informowaliśmy, w Polsce przebywa obecnie około miliona ukraińskich uchodźców.