Przewoźnicy nie potrzebują żadnych zezwoleń na przekroczenie granicy z Polską – Ministerstwo Odbudowy

Porozumienie o liberalizacji transportu towarowego między Ukrainą a UE weszło w życie 20 czerwca. Dlatego ukraińscy przewoźnicy nie potrzebują żadnych zezwoleń na przewozy dwustronne.

Jak podał Ukrinform, wiceminister rozwoju wspólnotowego, terytoriów i infrastruktury Serhij Derkacz tak skomentował na Facebooku wstrzymanie przez Polskę przejazdu ukraińskich ciężarówek bez zezwoleń na przewóz ładunków międzynarodowych.

„Odnośnie sytuacji z przekraczaniem granicy samochodami ciężarowymi przez punkty kontrolne z Polską. A dokładniej z wnioskiem organów celnych RP w sprawie dostępności zezwoleń na przejazd dla ukraińskich kierowców. Na transport w obie strony nie są wymagane żadne zezwolenia. Umowa o liberalizacji transportu towarowego pomiędzy Ukrainą a UE weszła w życie z dniem podpisania. Czyli 20 czerwca. Do 10 lipca obowiązuje okres przejściowy, który pozwala przewoźnikom dostosować się do nowych zasad” – powiedział Derkach.

Według niego warunki te są znane stronie polskiej, przede wszystkim Ministerstwu Infrastruktury. Oficjalnymi kanałami strona polska, podobnie jak wszystkie pozostałe państwa członkowskie UE, została poinformowana o przedłużeniu Umowy między Ukrainą a Unią Europejską. Obecnie jest to jedynie kwestia komunikacji wewnętrznej po stronie polskiej.

Derkacz podkreślił, że Ukraina zwróciła się do Ministerstwa Infrastruktury, które zapewniło, że stara się rozwiązać problem ze służbą celną.

„Poinformowaliśmy także Komisję Europejską o wstrzymaniu przejazdu ciężarówek. KE interweniowała już w tę sytuację ze swojej strony i też stara się wpłynąć na rozwiązanie problemu” – dodał wiceminister.

Jak informowaliśmy, 1 lipca od godziny 00:00 strona polska na punktach kontrolnych wstrzymała wjazd i wyjazd ukraińskich pojazdów towarowych, które nie posiadają zezwoleń na międzynarodowy przewóz towarów (zezwolenie lub książeczka EKMT) do/z RP.

Punkty kontrolne w pozostałych częściach granicy działają normalnie.