Ukraina i UNIDO podpisały program zielonej odbudowy ukraińskiego przemysłu

Ukraina i Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) rozpoczęły realizację Programu Zielonego Odbudowania Przemysłu Ukrainy na lata 2024-2028.

Jak informuje strona internetowa Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, uroczysta ceremonia podpisania programu odbyła się w Wiedniu 28 czerwca.

"Ukraina ma ogromny potencjał rozwoju przemysłowego. Jesteśmy wdzięczni UNIDO za możliwość realizacji tego potencjału oraz rozwijania bardziej ekologicznej i zrównoważonej industrializacji. Doceniamy stałe wsparcie UNIDO i cieszymy się na dalsze zacieśnianie naszej współpracy w ramach nowego programu oraz rozpoczęcie nowych wspólnych działań wspierających Ukrainę w tych trudnych czasach" - powiedziała wiceminister gospodarki Nadija Bihun, która podpisała program w imieniu rządu Ukrainy.

Program określa strategiczną wizję transformacyjnej i trwałej odbudowy ukraińskiego przemysłu. Aby wypełnić mandat UNIDO w unikalnych okolicznościach w Ukrainie, Organizacja opracowała specjalny program zielonego odbudowania przemysłu, obejmujący trzy kluczowe obszary działalności: tworzenie możliwości dla ludzi, wspieranie biznesu oraz przyciąganie inwestycji i wspieranie zielonej gospodarki.

Ze strony UNIDO program podpisał zastępca dyrektora generalnego i dyrektor zarządzający dyrektoriatu usług korporacyjnych i operacji Yuko Yasunaga.

"Bardzo się cieszymy, że mamy tak silne partnerstwo z Ministerstwem Gospodarki Ukrainy. Jesteśmy przekonani, że ta współpraca zapewni naprawdę transformacyjne zmiany w przemyśle kraju, sprzyjając wzrostowi i dobrobytowi podczas odbudowy po niszczycielskich skutkach trwającej wojny" - powiedział podczas ceremonii podpisania Yasunaga.

Zaznaczono, że w ciągu ostatniego roku UNIDO zintensyfikowała swoje działania na Ukrainie i osiągnęła ważne rezultaty, co pozwoliło na szybkie i skuteczne rozszerzenie wspólnych działań. W szczególności UNIDO przeprowadziło kompleksowe badanie diagnostyczne ukraińskiego przemysłu, dostarczające ważnych danych wyjściowych oraz unikalnej analizy na mikro-, mezo- i makropoziomie.

Dzięki wsparciu różnych partnerów rozwojowych i finansowych UNIDO rozpoczęło nowe działania w takich obszarach jak produkcja protez przy użyciu druku 3D, zwiększenie możliwości ekonomicznych kobiet i młodzieży, rozwój zdolności instytucjonalnych, infrastruktura jakości, zapewnienie energii, gospodarka obiegu zamkniętego, przemysł spożywczy, robotyka i sztuczna inteligencja.

"Obecnie UNIDO we współpracy z Ministerstwem Gospodarki Ukrainy oraz Ministerstwem Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii przygotowuje duży projekt, który zapewni transfer technologii w wielu ważnych sektorach" - czytamy w komunikacie.

Jak informował Ukrinform, wcześniej Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego uruchomiła finansowany przez Japonię projekt wspierający zatrudnienie osób niepełnosprawnych poprzez wprowadzenie technologii druku 3D na Ukrainie.