Ukraina w ramach Ukraine Facility ma wdrożyć do 2026 roku sześć reform w zakresie ochrony środowiska

W ramach "zielonej" transformacji w ramach Ukraine Facility Ukraina ma wdrożyć sześć reform w zakresie ochrony środowiska w latach 2024-2026.

Jak informuje Ukrinform, powołując się na Ministerstwo Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych, w ogólnokrajowym maratonie „Jedine Novyny” podkreślił to minister Rusłan Strileć.

„Plan dla Ukraine Facility obejmuje trzy międzysektorowe kierunki. Są to zielona transformacja, transformacja cyfrowa i integracja europejska. W ramach rozdziału 15 „Zielona transformacja i ochrona środowiska”, za który odpowiada Ministerstwo Ochrony Środowiska, przewidziane jest wdrożenie sześciu reform w latach 2024-2026”, powiedział minister.

Chodzi mianowicie o wdrożenie następujących reform: przeciwdziałanie zanieczyszczeniom przemysłowym, dążenie do neutralności klimatycznej, rynek uprawnień do emisji, przeciwdziałanie nielegalnej wycince lasów, zarządzanie odpadami i odejście od gospodarki zasobowej, oceny oddziaływania na środowisko oraz strategiczna ocena środowiskowa.

Minister opowiedział o środowiskowym aspekcie procesu negocjacyjnego dotyczącego przystąpienia Ukrainy do UE, a mianowicie o rozdziale 27 „Środowisko i zmiana klimatu”. Według Komisji Europejskiej, rozdział ten jest międzysektorowy, a więc jednym z najtrudniejszych.

„To jeden z najtrudniejszych rozdziałów. Wyniki krajowego samoocenienia pokazują nam wyzwania. Musimy wprowadzić do naszego prawa ponad 900 dyrektyw i aktów prawnych UE”, zaznaczył Strileć.

Podkreślił, że negocjacje mogą również dotyczyć narzędzi i sposobów, jakimi Ukraina osiągnie postęp na drodze zielonej transformacji. Wyraził przekonanie, że zostanie osiągnięty konsensus i określona mapa drogowa do realizacji zobowiązań związanych z integracją europejską, którą będziemy się kierować.

Jak informowano, we wtorek 25 czerwca w Luksemburgu odbyła się pierwsza międzyrządowa konferencja między UE a Ukrainą, na której

oficjalnie ogłoszono rozpoczęcie negocjacji o przystąpieniu do Unii Europejskiej.

Stwierdzono przy tym, że przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej będzie podobne do uzyskania pełnoprawnego członkostwa przez Polskę i potrwa od czterech do siedmiu lat.