Inflacja zwolniła, rezerwy wzrosły: Narodowy Bank Ukrainy opublikował raport za 2023 rok

Narodowy Bank Ukrainy opublikował roczny raport za 2023 rok.

Jak podaje Ukrinform, informuje o tym biuro prasowe regulatora.

„Rok 2023 wykazał niezwykłą odporność i adaptacyjność ukraińskiej gospodarki oraz sektora finansowego. Ten rok Narodowy Bank Ukrainy jako regulator i system finansowy jako całość, uczestnicy sektora bankowego i pozabankowego, rynek płatności przeszli z pełnym zrozumieniem i odpowiedzialnością przed państwem i obywatelami. Pomimo wojny Ukraina zdołała przejść od strategii przetrwania do strategii odbudowy, przewyższając wszelkie oczekiwania” – powiedział prezes Narodowego Banku Andryj Pyszny.

W raporcie stwierdzono, że kompleksowe wysiłki banku centralnego w 2023 roku pozwoliły zapewnić stabilność makrofinansową, nieprzerwane funkcjonowanie systemu bankowego i krytycznej infrastruktury rynków kapitałowych, dalszy rozwój sektora bankowego i pozabankowego oraz zwiększenie zaufania Ukraińców do krajowej waluty.

W 2023 roku inflacja gwałtownie zwolniła: z 26,6% do 5,1%, zbliżając się do oczekiwanego wskaźnika Narodowego Banku Ukrainy (tj. 5%). Istotną rolę w spowolnieniu inflacji odegrała konsekwentna polityka monetarna, przede wszystkim skoncentrowana na utrzymaniu stabilności kursu walutowego.

Dzięki finansowaniu zewnętrznemu poziom rezerw międzynarodowych w 2023 roku wzrósł o 42% – do 40,5 mld USD.

W 2023 roku sektor bankowy pozostał stabilny, operacyjnie efektywny i dobrze dokapitalizowany, co potwierdziła ocena stabilności Narodowego Banku Ukrainy. Banki osiągnęły 83,2 mld UAH czystego zysku i naliczyły 76,6 mld UAH podatku dochodowego według podwyższonej stawki 50%. Następuje napływ środków biznesowych i osób fizycznych, w tym terminowych, a płynność banków pozostaje wysoka.

W drugiej połowie 2023 roku, po dłuższej przerwie, ożywiło się również kredytowanie korporacyjne w hrywnach. Od czerwca do grudnia wolumen netto kredytów korporacyjnych w hrywnach wzrósł o 7,7%.

Biorąc pod uwagę zadowalający stan systemu bankowego, NBU dla jego dalszego wzmocnienia stopniowo przywraca „przedwojenne” i wprowadza nowe wymagania regulacyjne dla banków, w szczególności w celu skutecznej implementacji standardów UE.

Jak podawał Ukrinform, według danych NBU, wypłacalne banki w pierwszym kwartale 2024 roku osiągnęły 40,5 mld UAH czystego zysku, co stanowi wzrost o 18% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.