Ukraina i UE zawarły umowę ramową w sprawie finansowania w ramach instrumentu na rzecz Ukrainy
W środę 22 maja Pierwszy Wicepremier – Minister Gospodarki Ukrainy Julia Swyridenko oraz Komisarz UE ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji w sprawie Rozszerzenia Oliver Vargei podpisali Porozumienie Ramowe w sprawie finansowania z Unii Europejskiej w ramach realizacji Instrumentu Ukraina.
Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, podaje Ukrinform.
„Umowa określa praktyczne parametry wsparcia finansowego w ramach Instrumentu na rzecz Ukrainy – jest instrukcją, według której będzie prowadzona koordynacja, monitorowanie, raportowanie i wiele innych. W przeważającej części odzwierciedla procedury, które będą miały na celu efektywne, przejrzyste i odpowiedzialne wykorzystanie środków finansowych, co jest warunkiem koniecznym dalszej integracji europejskiej” – powiedział Swyridenko.
Zgodnie z Porozumieniem Ukraina zobowiązuje się do zapewnienia wysokiego poziomu przejrzystości i kontroli wykorzystania środków finansowych Unii Europejskiej oraz ochrony swoich interesów finansowych. Obejmuje to wprowadzenie systemu zarządzania i kontroli, regularną sprawozdawczość, zgodność z wymogami sankcji UE oraz walkę z korupcją.
Porozumienie przewiduje także ścisłą współpracę władz państwowych Ukrainy z instytucjami UE, co także przyczyni się do integracji europejskiej. W tym celu Ukraina będzie aktywnie współpracować z Komisją Europejską, Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) i Europejskim Trybunałem Obrachunkowym. W szczególności zaangażowane organy będą wymieniać informacje na temat wykorzystania środków, koordynować swoje działania w zakresie realizacji inicjatyw finansowych, przeprowadzać wspólne audyty i inspekcje oraz opracowywać i wdrażać środki zapobiegające korupcji i nadużyciom finansowym.
Koordynator krajowy, czyli Ministerstwo Gospodarki, będzie kluczowym organem współdziałania z Komisją Europejską i zapewni skuteczne zarządzanie i monitorowanie wykorzystania środków Unii Europejskiej. W szczególności Koordynator Krajowy będzie odpowiedzialny za
przygotowanie i składanie raportów, a także weryfikację realizacji etapów Planu Ukrainy przyjętego dla Instrumentu Ukraina.
Porozumienie przewiduje także utworzenie Rady Audytu, w skład której wejdą zawodowi audytorzy, eksperci ds. kontroli finansowej oraz eksperci ds. przeciwdziałania korupcji. Rada zapewni skuteczną kontrolę i monitorowanie oraz będzie współpracować z innymi organami nadzorczymi i antykorupcyjnymi, aby zapewnić kompleksowe podejście do kontroli wykorzystania środków.
Jak informowaliśmy, Unia Europejska ostatecznie zatwierdziła plan Ukrainy dotyczący realizacji programu Ukraine Facility na kwotę 50 miliardów euro.