PKB Ukrainy wzrósł w kwietniu o 4,3% - Ministerstwo Gospodarki

Według wstępnych szacunków Ministerstwa Gospodarki Ukrainy wzrost produktu krajowego brutto (PKB) w kwietniu 2024 r. w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku wyniósł około 4,3%.

Jak podaje Ukrinform, o tym poinformowała służba prasowa Ministerstwa Gospodarki.

„Ożywienie ukraińskiej gospodarki następuje pomimo wojny i masowych ataków rakietowych Federacji Rosyjskiej. Według wstępnych szacunków Ministerstwa Gospodarki wzrost PKB w kwietniu 2024 r. w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku wyniósł około 4,3% [±1%]. W rezultacie w okresie styczeń-kwiecień 2024 r. szacowany jest wzrost na poziomie 4,4% [±1%] w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego” – czytamy w komunikacie.

Julia Swyridenko, Pierwszy Wicepremier Ukrainy – Minister Gospodarki Ukrainy zauważyła, że ​​w kwietniu 2024 roku utrzymała się tendencja do ożywienia gospodarczego, czemu sprzyjają rekordowe wolumeny eksportu towarów, wzrost popytu na usługi budowlane w warunkach budżetowego finansowania odbudowy infrastruktury, dalszej poprawy nastrojów biznesowych i ożywienia aktywności konsumenckiej.

„Stabilne funkcjonowanie korytarza morskiego pobudziło przemysł transportu kolejowego, produkcję wyrobów hutniczych i górnictwo rud metali. Pozytywne tendencje zaobserwowano w sektorze transportu, przemyśle, budownictwie, rolnictwie i handlu krajowym. Ogólnie rzecz biorąc, gospodarka nadal się dostosowuje i nabiera cech gospodarki wojennej” – stwierdziła Swyridenko.

W kwietniu w przedsiębiorstwach przemysłowych nastąpiła kontynuacja odbudowy aktywności gospodarczej, zarówno ze względu na produkcję skierowaną na eksport, jak i popyt na produkty inwestycyjne - budowę maszyn (WPK) i materiały budowlane. Wszystko to stworzyło popyt na produkty powiązanej działalności.

Minister Gospodarki zauważyła, że jednocześnie wysokie zagrożenia bezpieczeństwa, kolejne zniszczenia w obiektach energetycznych, a także znaczny niedobór wykwalifikowanej kadry w dalszym ciągu wywierają negatywną presję na PKB.

Po wielokrotnych atakach na system energetyczny Ukrainy oraz znacznych uszkodzeniach i zniszczeniach elektrociepłowni i elektrowni wodnych, część mocy generacyjnych została czasowo utracona. Problemy z wytwarzaniem energii elektrycznej mogą mieć potencjalnie negatywny wpływ na pracę przemysłu, zwłaszcza największych odbiorców energii elektrycznej, których reorientacja na alternatywne źródła zaopatrzenia w energię elektryczną ze względu na cechy technologiczne procesów produkcyjnych jest prawie niemożliwa.

Jak podawał Ukrinform, w kwietniu MFW przewidywał tegoroczny wzrost ukraińskiego PKB o 3,2%.