Do 400 mln dolarów: Narodowy Bank Ukrainy oszacował straty w imporcie w lutym spowodowane blokadą granic
Większy wpływ na import towarów miało wznowienie blokady granic zachodnich w lutym; według szacunków regulatora straty importowe w lutym wyniosły 350-400 mln dolarów USA.
Jak podaje Ukrinform, wynika to z raportu NBU na temat: „Przeglądu makroekonomicznego i monetarnego, kwiecień 2024” – podaje służba prasowa regulatora.
„W lutym nie nastąpił tradycyjny dla tego miesiąca wzrost importu towarów, ze względu na wznowienie blokady zachodnich granic. Według szacunków NBU straty importowe w lutym wyniosły 350-400 mln dolarów Największy spadek dotyczył zakupów artykułów spożywczych (ryby, owoce/orzechy), artykułów przemysłowych (odzież, obuwie) i drewna” – czytamy w raporcie.
Zamiast tego wzrósł import produktów naftowych oraz poszczególnych produktów chemicznych (nawozów i farmaceutyków). Może to wskazywać zarówno na mniejszą intensywność blokady granic dla drogowego transportu uzbrojenia, jak i na reorientację tych zakupów na inne szlaki handlowe i transportowe.
W lutym fizyczny eksport zbóż był najwyższy od początku inwazji na pełną skalę i tylko nieznacznie niższy niż w styczniu 2022 roku.
Jednocześnie nieco spowolnił eksport produktów MMC. Biorąc pod uwagę orientację dostaw tych produktów do krajów azjatyckich, przyczyną tego może być kryzys na Morzu Czerwonym i osłabienie popytu ze strony Chin. Ogólnie rzecz biorąc, eksport towarów w okresie styczeń-luty był jak najbardziej zbliżony do wskaźników sprzed inwazji na pełną skalę.
Jak podawał Ukrinform, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w jednym ze swoich komunikatów wideo stwierdził, że sytuacja na granicy z Polską, gdzie zablokowany jest ruch ciężarówek, już dawno przekroczyła granice ekonomii i moralności. Od 9 lutego 2024 r. rolnicy protestują na drogach prowadzących do punktów kontrolnych na terenie Polski w pobliżu granicy z Ukrainą. Główne żądania protestujących to zakaz importu ukraińskich produktów rolnych oraz odrzucenie przez Polskę europejskiego zielonego kursu.