No candidate for block: lastnews Szmyhal proponuje Tuskowi znalezienie rozwiązania, które pozwoli wesprzeć ukraińskich rolników bez szkody dla polskich rolników

Szmyhal proponuje Tuskowi znalezienie rozwiązania, które pozwoli wesprzeć ukraińskich rolników bez szkody dla polskich rolników

Premier Denys Szmyhal zasugerował swojemu polskiemu koledze Donaldowi Tuskowi znalezienie rozwiązania, które wspierałoby ukraińskich rolników, a nie szkodziło rolnikom z Polski.

Jak podaje Ukrinform, Szmyhal poinformował o tym w Telegramie.

Według niego kluczowym tematem rozmowy była sytuacja na granicy i zagrożenia z nią związane.

„Podkreśliłem niedopuszczalność zdarzenia z rozsypanym na drodze ukraińskim zbożem. Radykalna retoryka w tej sprawie jest niedopuszczalna” – podkreślił szef ukraińskiego rządu.

Szmyhal zaproponował Tuskowi, aby w dialogu między rządami obu krajów znalazł takie rozwiązanie, które wspierałoby ukraińskich rolników i nie szkodziło polskim rolnikom.

„Jednocześnie rośnie wolumen importu z Federacji Rosyjskiej i krajów trzecich, w szczególności zbóż, do UE. Ukraina i Polska powinny połączyć siły, aby zapobiec przedostawaniu się rosyjskich produktów na rynek europejski” – powiedział.

Według Szmyhala „musimy zjednoczyć się przeciwko wspólnym wyzwaniom i wrogom, którzy zagrażają bezpieczeństwu Europy”.

Podziękował także narodowi polskiemu za silne wsparcie w czasie wojny.

Jak podaje Ukrinform, od 9 lutego 2024 roku na terytorium Polski w pobliżu granicy z Ukrainą trwają protesty na autostradach prowadzących przez punkty kontrolne Dorohusk–Jagodzin i Hrebenne–Rawa-Ruska.

Polska „Solidarność” ogłosiła 30-dniowy strajk generalny rolników, który – jak zauważył w związkach zawodowych – cieszy się „bezprecedensowym poparciem całej wspólnoty i społeczeństwa rolniczego”.

Rankiem 12 lutego polscy rolnicy ograniczyli ruch na autostradach prowadzących przez punkty kontrolne Zosin–Uściług i Dołhobyczów–Uhrynów i ponownie zablokowali Szeginię.

Przedstawiciele Ministerstwa Odbudowy Ukrainy, Ministerstwa Infrastruktury Polski, a także służb celnych i granicznych obu krajów dyskutowali na temat zapobiegania nowej blokadzie granicy przez polskich przewoźników.

15 lutego ukraińscy kierowcy rozpoczęli protest w pobliżu przejścia granicznego Jagodzin-Dorohusk w odpowiedzi na blokowanie ruchu ciężarówek przez polskich rolników.

20 lutego polscy rolnicy planują całkowite zablokowanie wszystkich punktów kontrolnych na granicy polsko-ukraińskiej.