50 miliardów euro dla Ukrainy: ambasador przy UE powiedział, jak będzie przebiegała kontrola fiskalna

Od samego początku przewidziano mechanizmy kontroli wydatków Funduszu Ukraińskiego w wysokości 50 miliardów euro, nowościami była konieczność corocznego raportowania do Komisji Europejskiej oraz możliwość weryfikacji parametrów finansowania po dwóch latach, jeśli zajdzie taka potrzeba.

O tym oświadczył przedstawiciel Ukrainy przy UE Wsiewołod Czycow podczas konferencji internetowej w Centrum Medialnym Ukrainy – Ukrinformie.

„Te mechanizmy kontrolne były przewidziane od samego początku (kosztem Funduszu Ukraińskiego w wysokości 50 miliardów euro – red.). W rzeczywistości będzie kilka poziomów tej kontroli – zostanie przeprowadzony audyt, który to standard dla tego typu instrumentów, mimo że jest to instrument nowy. Będzie to wspólna praca odpowiednich struktur Unii Europejskiej i naszych organów nadzorczych. Przewiduje się także parlamentarną kontrolę całego procesu – właśnie w tym celu, opracowywany jest plan reform gospodarczych i ożywienia gospodarczego, który zapewni odpowiednie wskaźniki” – powiedział Czycow.

Według niego uzgodniono „konieczność składania przez Komisję Europejską corocznych sprawozdań Euroradzie oraz możliwość rewizji parametrów finansowania po dwóch latach, jeśli zajdzie taka potrzeba”.

Jak podano, na posiedzeniu Rady Europejskiej szefowie państw i rządów wszystkich 27 krajów UE podjęli decyzję o utworzeniu w ramach wieloletniego budżetu UE tzw. Funduszu Ukraińskiego w wysokości 50 miliardów euro , który zostanie skierowany na natychmiastowe wsparcie finansowe Ukrainy, jej odbudowę i odbudowę w ciągu najbliższych czterech lat.

Warunkiem udzielenia Ukrainie takiej pomocy w ramach funduszu jest kontynuacja jej kursu, co wiąże się z przestrzeganiem skutecznych mechanizmów demokratycznych, w tym wielopartyjnego systemu parlamentarnego, praworządności i poszanowania praw człowieka, w szczególności osób należących do mniejszości.

W trakcie realizacji możliwości Funduszu Ukraińskiego Komisja Europejska i Ukraina podejmą odpowiednie środki w celu ochrony interesów finansowych UE, w szczególności w kontekście zapobiegania, wykrywania i eliminowania nadużyć finansowych, korupcji, konfliktów interesów i naruszeń .

Rada Europejska będzie odgrywać kluczową rolę w zarządzaniu Funduszem Ukraińskim. W szczególności musi większością kwalifikowaną zatwierdzić Plan Ukrainy i jego załączniki oraz podejmować decyzje o zatwierdzeniu lub zawieszeniu płatności w oparciu o odpowiednią ocenę i propozycje Komisji Europejskiej.

Na podstawie rocznego sprawozdania Komisji Europejskiej z wdrażania Funduszu Ukraińskiego Eurorada będzie co roku przeprowadzać dyskusje na temat wdrażania funduszu w celu przedstawienia zaleceń. Jeśli zajdzie taka potrzeba, za dwa lata Eurorada poinstruuje KE, aby opracowała propozycje rewizji finansowania w kontekście nowego wieloletniego budżetu UE.