UE przekazała Ukrainie ostatnią na ten rok transzę pomocy finansowej w wysokości 1,5 mld euro

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła dziś przekazanie Ukrainie ostatniej transzy w wysokości 1,5 miliarda euro z 18 miliardów pomocy makrofinansowej na ten rok.

Jak donosi Ukrinform, ogłosiła to na portalu społecznościowym X.

„Dzisiaj przekazujemy ostatnie 1,5 miliarda euro z naszego pakietu wsparcia na rok 2023 wynoszącego 18 miliardów euro. Musimy zgodzić się na dalsze zapewnianie Ukrainie wsparcia potrzebnego do odbudowy, odnowy i reform” – napisała von der Leyen.

Dodała, że ​​Unia Europejska stoi po stronie swojego sąsiada, przyjaciela i kraju, który aspiruje do członkostwa w UE.

Jak podano na stronie internetowej Komisji Europejskiej, Ukraina otrzymała transzę w wysokości 1,5 mld euro na podstawie oceny stanu zaawansowania reform i wysiłków na rzecz osiągnięcia stabilności makrofinansowej w kraju.

„Komisja Europejska wypłaciła ostatnią transzę w wysokości 1,5 miliarda euro w ramach pakietu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy „+” (MFD+), co podniosło łączną kwotę pomocy do poziomu 18 miliardów euro... Dzisiejsza płatność została dokonana po wnioskach Komisji Europejskiej z 14 grudnia w sprawie pomyślnej realizacji przez Ukrainę uzgodnionych warunków politycznych i spełnienia wymogów sprawozdawczych, które mają na celu zapewnienie przejrzystego i efektywnego wykorzystania tych środków” – czytamy w komunikacie.

W szczególności w opublikowanych informacjach Komisja Europejska zauważa, że ​​Ukraina osiągnęła istotny postęp w rozwoju stabilności makrofinansowej dzięki ulepszeniu systemu prawnego upadłości i niewypłacalności, a także wzmocnieniu praworządności, w w szczególności większa niezależność Wyspecjalizowanej Prokuratury Antykorupcyjnej.

Uzupełniają to inne osiągnięcia Ukrainy w ramach MFD+, mające na celu zwiększenie efektywności instytucji prawnych. W szczególności dotyczy to powołania szefa organu antykorupcyjnego NABU i poprawy warunków selekcji sędziów. Zgodnie z przekazem Ukraina poczyniła także znaczny postęp w ulepszaniu swojego systemu energetycznego, w szczególności funkcjonowania systemu gazowego, a także w poprawie ogólnego klimatu biznesowego.

Wypłata ostatniej transzy MFD+ o wartości 1,5 mld euro pomoże Ukrainie pokryć jej bezpośrednie potrzeby finansowe w 2023 r. poprzez przewidywalne i znaczne wsparcie finansowe. Taka pomoc umożliwi Ukrainie kontynuację wypłaty wynagrodzeń i emerytur, zapewnienie funkcjonowania kluczowych usług i instytucji społecznych: szpitali, szkół oraz zapewnienie schronienia dla przesiedleńców. Pomoc ta pomoże krajowi w zapewnieniu stabilności makroekonomicznej i odbudowie infrastruktury krytycznej zniszczonej przez Rosję podczas agresywnej wojny, w tym infrastruktury energetycznej, wodociągowej, sieci transportowych, dróg i mostów.

Jak zauważono, podążając drogą szerokich reform, Ukraina wykazuje chęć i gotowość do wzmacniania swojej bazy gospodarczej nawet w nadzwyczajnych warunkach. Pomyślne wdrożenie MFD+ jest wyraźnym przejawem europejskiej solidarności i od początku 2013 r. łączna kwota pomocy humanitarnej, gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy i jej obywateli z UE, państw członkowskich i europejskich instytucji finansowych wzrosła do prawie 85 miliardów euro rosyjska wojna agresywna w lutym 2022 roku

„Dzisiaj odblokowaliśmy ostatnią płatność w wysokości 1,5 miliarda euro pomocy makrofinansowej dla Ukrainy od początku tego roku, zwiększając ją do 18 miliardów euro na koniec roku. Ponieważ Ukraina w dalszym ciągu stoi w obliczu brutalnej rosyjskiej wojny agresywnej, musimy w dalszym ciągu wspierać Ukrainę, aby zapewnić jej stabilność gospodarczą, reformy i odbudowę. Dlatego ciężko pracujemy, aby uzgodnić naszą propozycję przeznaczenia dla Ukrainy 50 miliardów euro od przyszłego roku do 2027 roku” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Jak informowaliśmy, pod koniec ubiegłego roku UE uzgodniła model pomocy makrofinansowej dla Ukrainy w wysokości 18 mld euro, który przewiduje finansowanie w wysokości 1,5 mld euro miesięcznie przez cały 2023 rok.

Pakiet ten, wraz z pomocą innych darczyńców międzynarodowych, ma na celu utrzymanie zdolności państwa ukraińskiego do pełnienia jego głównych funkcji społecznych oraz zapewnienie stabilności kraju w czasie wojny.