EBOR chce podwyższyć kapitał o 4 miliardy euro, aby zwiększyć inwestycje na Ukrainie
EBOR chce zwiększyć kapitał o 4 miliardy euro, aby zwiększyć inwestycje na UkrainieRada Dyrektorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zaleciła w środę menadżerom banku zatwierdzenie opłaconego podwyższenia kapitału o 4 miliardy euro, aby zapewnić znaczny i stabilny wolumen inwestycji na Ukrainie obecnie i w przyszłości.
O tym informuje Ukrinform, powołując się na oświadczenie EBOR.
Zatwierdzenie tej decyzji przez Radę Dyrektorów jest pierwszym krokiem w formalnej procedurze podwyższenia kapitału zakładowego EBOR, który obecnie wynosi 30 miliardów euro.
Ostateczną decyzję w sprawie proponowanego podwyższenia kapitału zarząd podejmie do końca 2023 roku.
„Dzisiejsza decyzja jest zgodna ze zrozumieniem kierownictwa, że wsparcie Ukrainy po inwazji rosyjskiej na pełną skalę powinno być najwyższym priorytetem dla Banku teraz i w przyszłości, ale jednocześnie EBOR powinien także móc kontynuować prace nad realizację swoich strategicznych priorytetów w innych krajach, w których prowadzi działalność” – napisano w oświadczeniu.
Na dorocznym zgromadzeniu EBOR, które odbyło się w maju 2023 r. w Samarkandzie, menedżerowie zgodzili się co do konieczności dodatkowego wsparcia ze strony akcjonariuszy, aby bank mógł w dalszym ciągu w pełni spełniać swoją rolę. Doszli także do wniosku, że najskuteczniejszym wspólnym instrumentem takiego wsparcia byłoby opłacone podwyższenie kapitału.
Jeśli propozycja zostanie zaakceptowana przez zarząd, będzie to trzecie podwyższenie kapitału w historii EBOR. Poprzednie dwie podwyżki miały miejsce w latach 1996 i 2010.
Oczekuje się, że decyzja o podwyżce zacznie obowiązywać pod koniec 2024 r., a pierwsze płatności zaczną napływać w 2025 r.
Zgodnie z propozycją przedstawioną kierownictwu dodatkowy kapitał umożliwi EBOR dalsze inwestowanie na Ukrainie w czasie wojny na poziomie 1,5 miliarda euro rocznie oraz zwiększenie rocznego wolumenu inwestycji w kraju do 3 miliardów euro w przyszły.
Wielkość ta będzie dwukrotnie większa niż w czasie wojny i trzykrotnie większa niż średnia przed wojną. Dzięki napływowi dodatkowego kapitału zniknie także potrzeba systematycznego podziału ryzyka z akcjonariuszami i darczyńcami w drodze gwarancji i dotacji – czytamy w raporcie.
„Podwyższenie kapitału do tej wielkości wzmocni bilans EBOR i zapewni zdolność banku do przeprowadzenia zwiększonego wolumenu inwestycji na Ukrainie, a także dalszego pełnego wspierania innych krajów działalności w pokonywaniu wyzwań związanych z procesem transformacji. Wsparcie to jest szczególnie istotne w kontekście rosnących napięć geopolitycznych i ich konsekwencji gospodarczych, a także w kontekście kryzysu klimatycznego i związanych z nim długoterminowych wyzwań” – czytamy w komunikacie.
Jak zauważono, EBOR jest lojalnym i godnym zaufania partnerem Ukrainy. W ciągu ostatnich 30 lat bank zainwestował ponad 18 miliardów euro w ponad 500 projektów i jest obecnie największym inwestorem instytucjonalnym w kraju.
Jak informowaliśmy, w październiku EBOR osiągnął swój cel, jakim było zapewnienie co najmniej 3 miliardów euro finansowania realnej branży ukraińskiej gospodarki w latach 2022-2023 w odpowiedzi na rozpętaną przez Rosję wojnę.