We wrześniu Ukraina wyeksportowała „korytarzami solidarności” 4,2 mln ton produktów rolnych

We wrześniu wolumen towarów rolnych wyeksportowanych z Ukrainy dzięki „korytarzom solidarności” UE wyniósł 4,2 mln ton.

O tym oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej Stephan de Keersmaeker podczas konferencji prasowej w Brukseli, jak podaje korespondent Ukrinformu.

„Ta praca jest kontynuowana. „Korytarze solidarności” pozostają absolutnie ważnym elementem ułatwiającym transport tych towarów… Od maja 2022 r. wyeksportowano (z Ukrainy – przyp. red.) 102 mln ton, z czego 56 mln ton to produkty rolne. Mamy wskaźniki na wrzesień: 4,2 mln ton eksportu produktów rolnych” – powiedział.

Ze swojej strony rzecznik Komisji Europejskiej ds. Rolnictwa i Handlu Olof Gill nie podał daty kolejnego spotkania Platformy Koordynacyjnej w sprawie rozwiązania problemu eksportu produktów rolnych z Ukrainy do pięciu sąsiadujących państw UE – Polski, Węgier, Słowacji, Bułgarii i Rumunii – i nie skomentował stanu negocjacji z rządami Polski i Węgier, które w dalszym ciągu zakazują eksportu ukraińskich produktów rolnych na własne rynki.

„Na razie stanowisko pozostaje niezmienione. Ukraina w dalszym ciągu realizuje swój plan działania mający na celu rozwiązanie problemów, które pojawiły się latem. Oczekujemy, że zapewni to bardziej zrównoważone rozwiązania w perspektywie średnio- i długoterminowej. Jeśli chodzi o te dwa kraje, obecnie nie ma dodatkowych informacji. W Polsce tworzy się nowy rząd. Nasze kontakty ze wszystkimi krajami członkowskimi są kontynuowane. Zostanie to omówione podczas następnego spotkania Platformy Koordynacyjnej, które odbędzie się wkrótce” – zauważył Gill.

Jak informowaliśmy, w maju 2022 r. UE uruchomiła „korytarze solidarności” na granicy z Ukrainą, co umożliwiło Ukrainie kontynuację własnego eksportu zboża na rynek światowy w obliczu blokady przez Rosję ukraińskich portów Morza Czarnego. W lipcu tego roku Rosja zaprzestała swojego udziału w Inicjatywie Zbożowej Morza Czarnego, która została uruchomiona dzięki wysiłkom ONZ i Turcji, po czym unijne „korytarze solidarności” prowadzące przez lądowe i wewnętrzne arterie transportu wodnego Europy pozostały prawie jedyną szansą dla Ukrainy na kontynuację działalności eksportowo-importowej.

W maju 2023 r. Komisja Europejska pod naciskiem pięciu krajów zakazała importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Bułgarii, Węgier, Polski, Słowacji i Rumunii. 5 czerwca zakaz został przedłużony do 15 września 2023 roku. Po tym terminie Komisja Europejska ogłosiła, że ​​Unia Europejska nie rozszerzy tymczasowych ograniczeń w eksporcie ukraińskiego zboża na pięć sąsiadujących krajów. Polska i Węgry ogłosiły zamiar zablokowania w przyszłości importu ukraińskich produktów rolnych.