Ukraina wyeksportowała prawie 1,5 mln ton produktów nowym korytarzem – Kubrakow
Ukraina osiągnęła już wyniki w eksporcie nowym alternatywnym korytarzem, chociaż do przywrócenia gospodarki potrzebne są głębokowodne porty na Morzu Czarnym.
O tym oświadczył wicepremier ds. odbudowy Ukrainy – minister rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Oleksandr Kubrakow podczas VI Niemiecko-Ukraińskiego Forum Gospodarczego, przekazuje Ukrinform.
„Warunkiem numer jeden ożywienia gospodarki jest możliwość eksportu przez porty głębinowe Morza Czarnego. Od chwili wyjścia Rosji z umowy zbożowej rozpoczęliśmy prace nad nowym alternatywnym korytarzem. Mamy już pierwsze wyniki – wyeksportowano prawie 1,5 mln ton” – zauważył Kubrakow.
Według niego od sierpnia 2022 r. do lipca 2023 r. do krajów Afryki, Azji i Europy dostarczono 32,9 mln ton produktów rolnych. Aby zrealizować większy wolumen, należy skupić się na logistyce eksportowej.
„Dunaj pełni bardzo ważną funkcję. Kiedy nie pracowały porty Wielkiej Odessy, przejmował prawie 50% całego wolumenu eksportu i importu. To nasza świetna alternatywna trasa. Około 85% śluz Dniepr jest w stanie krytycznym, dlatego potrzeba inwestycji kapitałowych na modernizację wynosi 165 milionów dolarów” – powiedział Kubrakow.
Jak podawał Ukrinform, w czasie funkcjonowania tymczasowego korytarza morskiego Ukraina wyeksportowała prawie 700 tys. ton zboża, głównie do krajów Europy i Afryki.