Ukraina uzyskała dostęp do finansowania projektów infrastrukturalnych z funduszu europejskiego
Dnia 26 września Ukraina i Mołdawia uzyskały dostęp do finansowania projektów infrastrukturalnych w ramach tzw. Europejskiego Funduszu Integracji i będą mogły samodzielnie, bez konsultacji z krajami UE, zgłaszać swoje propozycje pozyskania takiego finansowania.
O tym oświadczyła europejska komisarz ds. transportu Adina Velyan w Brukseli podczas konferencji prasowej po negocjacjach z wicepremierem ds. odbudowy Ukrainy — ministrem wspólnot, terytoriów i rozwoju infrastruktury Ołeksandrem Kubrakowem, relacjonuje korespondent Ukrinformu.
„Jutro ogłaszamy nowy konkurs (projekty – red.) na najlepsze wykorzystanie Europejskiego Funduszu Integracji. Po raz pierwszy Ukraina i Mołdawia będą mogły złożyć wnioski o finansowanie projektów infrastrukturalnych w kontekście rozwoju „korytarzy solidarności”. Mogą to zrobić samodzielnie, bez wcześniejszych porozumień z innymi krajami europejskimi, są równorzędnymi partnerami w Europejskim Funduszu Integracyjnym, na takich samych zasadach, jak inne państwa członkowskie UE” – zauważył europejski komisarz.
Według niej Komisja Europejska przeprowadziła wstępne rozmowy na temat takich projektów technicznych z zespołem ukraińskim. Przewidują one w szczególności dalszą integrację kolei ukraińskich z systemem kolejowym Unii Europejskiej, wraz z przejściem ukraińskich przewoźników na standardy europejskie.
„Obejmuje to lepsze połączenie między Lwowem, Jassami (Rumunia – red.) i Kiszyniowem” – powiedziała Velyan.
Przypomniała, że UE utworzyła w maju ubiegłego roku „korytarze solidarności” na granicy z Ukrainą, jako alternatywną trasę eksportu ukraińskiej żywności na rynki światowe po tym, jak Rosja zamknęła dla tego eksportu tradycyjne szlaki czarnomorskie. Odkąd w lipcu Rosja zatrzymała dostawy zbóż czarnomorskich, te „korytarze solidarności” pozostają jedyną trasą eksportu i importu towarów z Ukrainy.
Jak podał unijny komisarz, w okresie od maja 2022 r. do sierpnia 2023 r. Ukraina była w stanie wyeksportować ponad 53 mln ton towarów rolnych, w tym około 48 mln ton zbóż, nasion słonecznika i innych produktów rolnych, a wartość to ponad 36 miliardów euro za pośrednictwem „korytarzy solidarności”. Według istniejących szacunków
Ukraina sprowadziła tymi szlakami 34 mln ton towarów o wartości ok. 70 mld euro.
W sierpniu tego roku, zdaniem przedstawiciela Komisji Europejskiej, przepustowość „korytarzy solidarności” została zwiększona do 4 mln ton miesięcznie, w szczególności dzięki bezprecedensowej solidarności ze strony państw członkowskich oraz zwiększonej efektywność węzła transportowego na Dunaju. Jak zauważył Velyan, na Dunaju 65% barek wpływających do ukraińskich portów należy do państw członkowskich UE, i to nie tylko państw sąsiadujących, ale także bardziej odległych, jak Holandia czy Niemcy.
„Mieliśmy wiele wyzwań, ograniczone możliwości, wąskie gardła, wysokie koszty logistyki, ale mieliśmy też solidarność partnerów, np. we współpracy Ukrainy, Mołdawii i Rumunii. Zwiększając przepustowość kanału Sulin i upraszczając procedury graniczne, poprawiając warunki ruchu i podnosząc kompetencje personelu, udało się zwiększyć możliwości szlaku dunajskiego, poprawić połączenia z portami naddunajskimi i portem w Konstancy” – zauważyła Velyan .
Jak informowaliśmy, po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. UE i jej państwa członkowskie zapewniają Ukrainie znaczną pomoc polityczną, gospodarczą, humanitarną i wojskową. W szczególności już w maju 2022 r. UE uruchomiła na granicy z Ukrainą tzw. „korytarze solidarności”, co umożliwiło Ukrainie kontynuację własnego eksportu zbóż na rynek światowy w warunkach blokady przez Rosję ukraińskich portów Morza Czarnego .
W lipcu tego roku Rosja zaprzestała swojego udziału w Inicjatywie Zbożowej Morza Czarnego, która została uruchomiona dzięki wysiłkom ONZ i Turcji, po czym unijne „korytarze solidarności” prowadzące przez lądowe i wewnętrzne arterie transportu wodnego Europy pozostały prawie jedyną szansą dla Ukrainy na kontynuację działalności eksportowo-importowej.