Ukraina chce zwiększyć udział przetwórstwa w strukturze PKB - Ministerstwo Gospodarki
Strategia rozwoju ukraińskiej gospodarki przewiduje stymulację przemysłów o wysokiej wartości dodanej, przede wszystkim przedsiębiorstw przetwórczych.
O tym oświadczyła wiceminister gospodarki Nadia Bigun – podaje Ukrinform, powołując się na służbę prasową departamentu.
„Tworząc strategię rozwoju realnego sektora gospodarki, powinniśmy skupić się na stymulowaniu branż o wysokiej wartości dodanej. A przetwórstwo jest tu ważnym sektorem... Dlatego staramy się zwiększyć udział przetwórstwa w strukturze PKB z obecnych 10% do co najmniej 20%” – powiedział Bigun.
Zaznaczyła, że w warunkach skomplikowanej logistyki eksportu konieczne jest poszukiwanie nowych rozwiązań, z których najważniejszym jest zwiększenie wartości dodanej na jednostkę eksportowanego produktu.
„Teraz wdrażamy programy stymulujące przetwórstwo. Pierwsza to dotacje w wysokości do 8 mln hrywien, które można uzyskać, jeśli przedsiębiorstwo zlokalizowane jest na zwykłych terenach. W tym przypadku finansowanie kształtuje się w proporcji 50% do 50% – połowę zapewnia państwo, połowę musi zapewnić wnioskodawca. Drugi program działa na terytoriach odzyskanych: tam 80% finansuje państwo, a 20% wnioskodawca. W najbliższej przyszłości planujemy skoncentrować nasze wysiłki na obszarach wymagających dalszej renowacji. Realizacja takich programów powinna stać się podstawą powrotu tych Ukraińców, którzy wyjechali za granicę, ponieważ utworzenie 25 miejsc pracy jest obowiązkowym warunkiem otrzymania środków” – wyjaśniła Bihun.
Jej zdaniem Ministerstwo Gospodarki prowadzi negocjacje z władzami lokalnymi, aby i one uczestniczyły w dofinansowaniu programów promocji przetwórstwa. Przecież dodatkowa zachęta finansowa może stać się „magnesem” dla biznesu, który przyczynia się do rozwoju regionów.
Bigun wezwała władze lokalne do określenia, jakie przedsiębiorstwa są potrzebne w poszczególnych regionach. W związku z tym przytoczyła przykład społeczności lokalnej Lwowa, która już włączyła się w dofinansowanie rozwoju projektów w przemyśle przetwórczym.
Jak informowaliśmy, na portalu Diya można ubiegać się o dotację od państwa na rozwój biznesu. Rządowy projekt „eRobota” obejmuje programy dotacyjne mające na celu pobudzenie przedsiębiorczości i tworzenie miejsc pracy. Oprócz dotacji na tworzenie i rozwój przedsiębiorstw przetwórczych realizowane są programy mające na celu otwarcie lub rozwój własnej działalności gospodarczej, zakładanie sadów, a także rozwój uprawy winorośli czy upraw szklarniowych.