Ukraina i kraje UE spotkają się w Brukseli, aby rozwiązać spór „zbożowy”

Spotkanie Platformy Koordynacyjnej ds. Eksportu Ukraińskiego Zboża w ramach Ukrainy, pięciu krajów sąsiadujących i innych państw członkowskich UE zainteresowanych rozwiązaniem problemu „zboża” odbędzie się w najbliższy czwartek w celu przyjęcia planu działania zaproponowanego przez Ukrainę.

O tym oświadczyła rzeczniczka Komisji Europejskiej Miriam Garcia Ferrer podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Brukseli, przekazuje korespondent Ukrinformu.

„Dzisiaj zakończyliśmy opracowywanie naszych uwag do ukraińskiego planu działania, który został zaprezentowany w poniedziałek podczas spotkania Platformy Koordynacyjnej. Wymiana informacji była bardzo konstruktywna i widzimy perspektywiczne bardzo pozytywne dalsze rozwiązania. W dniu dzisiejszym wysłaliśmy zaproszenie do udziału w kolejnym posiedzeniu Platformy Koordynacyjnej w najbliższy czwartek. Będziemy mieli okazję dokończyć prace nad tym planem działań, aby mógł on jak najszybciej zacząć działać” – powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej.

Przypomniała, że ​​wspomniany plan działań dotyczący rozwiązania problemu eksportu zbóż został opracowany przez Ukrainę i składa się z różnych elementów. Obejmują one ustanowienie bardziej rygorystycznej kontroli eksportu ukraińskich produktów rolnych, realizację kampanii informacyjnej mającej na celu wyjaśnienie eksporterom wrażliwości rynków krajów sąsiadujących, uogólnienie informacji na temat końcowych konsumentów ukraińskich produktów rolnych itp.

Głównym elementem przedłożonego planu jest wprowadzenie autoryzacji i weryfikacji, czyli licencjonowania działalności eksportowej produktów rolnych, które wcześniej były objęte środkami ochronnymi handlu z UE, m.in. pszenicą, kukurydzą, nasionami słonecznika i rzepakiem.

„Ten plan działania, który przedstawiła Ukraina, dotyczy pięciu krajów: Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii i Bułgarii<...> Udział wszystkich stron jest bardzo konstruktywny. Ciężko pracowaliśmy przez cały tydzień i mamy nadzieję, że uda nam się bardzo szybko rozwiązać tę sytuację” – podkreśliła Ferrer.

Jak informowaliśmy, w maju 2023 r. Komisja Europejska pod naciskiem tych krajów zakazała importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Bułgarii, Węgier, Polski, Słowacji i Rumunii. 5 czerwca zakaz został przedłużony do 15 września 2023 roku.

Komisja Europejska ogłosiła 15 września, że ​​Unia Europejska nie rozszerzy tymczasowych ograniczeń w eksporcie ukraińskiego zboża na pięć sąsiadujących krajów.

Polska, Węgry i Słowacja ogłosiły zamiar zablokowania w przyszłości importu ukraińskich produktów rolnych. W odpowiedzi Ukraina ogłosiła zamiar zakwestionowania takiej jednostronnej decyzji wymienionych krajów w instytucjach arbitrażowych WTO.

Obecnie strony kontynuują poszukiwania rozwiązań kompromisowych, odpowiadających interesom wszystkich stron, w oparciu o przedstawiony przez Ukrainę plan działania.