Ukraina przedstawiła plan rozwiązania problemu zbożowego - Komisja Europejska

W poniedziałek na posiedzeniu Platformy Koordynacyjnej utworzonej pod auspicjami Komisji Europejskiej w celu rozwiązania problemu importu ukraińskiego zboża do pięciu sąsiadujących krajów UE Ukraina przedstawiła plan działania.

Plan ma na celu ściślejszą kontrolę eksportu z Ukrainy i uniknięcie dalszej destabilizacji rynków rolnych w wymienionych krajach, powiedziała na konferencji w Brukseli rzeczniczka KE ds. rolnictwa i handlu Miriam García Ferrer, odpowiadając na pytanie korespondenta Ukrinformu.

„Możemy potwierdzić, że wczoraj odbyliśmy 10 spotkanie Platformy Koordynacyjnej. To spotkanie było ważne. Ukraina, jak ustalono w ubiegły piątek, przedstawiła już pewne propozycje do Planu Działań, który będzie obejmował kilka części. Jedna z nich polega na wymianie informacji i danych na temat eksportu produktów rolnych do zainteresowanych krajów, wymianie informacji na temat krajów docelowych eksportu z Ukrainy” – powiedziała Ferrer.

Jej zdaniem przedstawiony przez Ukrainę Plan Działań przewiduje utworzenie mechanizmu weryfikacji i monitorowania, wprowadzenie systemu licencji dla lepszej kontroli operacji eksportowych.

„To było ważne spotkanie, podczas którego reprezentowane były państwa członkowskie i kraje sąsiadujące oraz podczas którego wymieniono poglądy. Uzgodniliśmy, że będziemy kontynuować dyskusje i wymianę zdań, biorąc pod uwagę przyjęcie przez Ukrainę tego planu działania” – powiedziała Ferrer.

Odpowiadając na wyjaśniające pytanie Ukrinformu, czy Komisja Europejska przeprowadzi dochodzenie w sprawie działań handlarzy zbożem, którzy faktycznie spowodowali ten poważny kryzys rynkowy i polityczny poprzez spekulację na jednolitym rynku UE, rzeczniczka zauważyła, że ​​kwestie te są również omawiane w formie Platformy Koordynacyjnej.

„Przekazano odpowiednie dowody państwom członkowskim i Komisji Europejskiej. Dyskutowaliśmy, jakie działania można podjąć zarówno na poziomie UE, jak i na poziomie państw członkowskich. Aby móc kontynuować takie prace, musimy uzyskać więcej informacji i mieć jasny obraz tego, co się dzieje” – stwierdziła przedstawicielka Komisji Europejskiej.

Jednocześnie powstrzymała się od oceny skargi, jaką Ukraina skierowała do WTO przeciwko Polsce, Węgrom i Słowacji po wprowadzeniu przez te kraje jednostronnych środków ograniczających import produktów rolnych z Ukrainy.

„Wiemy, że władze ukraińskie będą apelować do tych państw członkowskich. Obecnie konsultujemy odpowiednie zasady WTO i rozumiemy ich zastosowanie. Na tym etapie nie możemy komentować tej sprawy. Oceniamy sytuację i musimy zdecydować, jak postępować. Ale wczoraj trzeba było podkreślić, że polityka handlowa UE należy do wyłącznych kompetencji (Komisji Europejskiej)” – powiedziała Ferrer.

Jak informowaliśmy, w maju 2023 r. Komisja Europejska pod naciskiem tych krajów zakazała importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Bułgarii, Węgier, Polski, Słowacji i Rumunii. 5 czerwca zakaz został przedłużony do 15 września 2023 roku.

15 września Komisja Europejska nie rozszerzyła tymczasowych unijnych ograniczeń na import zbóż z Ukrainy na pięć sąsiadujących krajów UE. Następnie Polska, Węgry i Słowacja ogłosiły decyzję o jednostronnym zablokowaniu importu ukraińskich produktów rolnych i przestały uczestniczyć w Platformie Koordynacyjnej, która powstała pod auspicjami Komisji Europejskiej w celu rozwiązania problemu „zbożowego”.