Alternatywne trasy raczej nie dorównają eksportowi zbóż przez Morze Czarne – brytyjski wywiad
Alternatywne szlaki eksportu zboża z Ukrainy raczej nie dorównują szlakom czarnomorskim.
Jak podaje Ukrinform, poinformowało o tym Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.
Jak zauważono, udany eksport ukraińskiego zboża w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej przyczynił się do obniżenia światowych cen żywności.
W ramach tej inicjatywy na światowy rynek trafiło ponad 32 mln ton żywności, a wskaźnik cen żywności spadł o 23% w stosunku do najwyższego poziomu z marca 2022 r.
Kraje rozwijające się szczególnie skorzystały na niższych cenach, a także na bezpośrednim imporcie zboża z Ukrainy.
„Wycofanie się Federacji Rosyjskiej z Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego doprowadziło do ograniczenia ukraińskiego eksportu, co jest oczywistym wysiłkiem mającym na celu degradację ukraińskiej gospodarki i jej zdolności do wspierania wysiłków wojskowych” – czytamy w raporcie.
Brytyjskie Ministerstwo Obrony przypomina, że sektor rolniczy odpowiadał przed wojną za 40% ukraińskiego eksportu i pozostaje kluczowy dla państwa, bo eksport żywności przyniósł w 2021 roku 28 miliardów dolarów.
„Ukrainie udało się wykorzystać alternatywne szlaki eksportu zbóż, takie jak rzeki, kolej i drogi, jest jednak mało prawdopodobne, aby była w stanie dorównać przepustowości szlakom eksportu Morza Czarnego” – stwierdzono w przeglądzie.
Według doniesień Wielka Brytania będzie wykorzystywać dane wywiadu wojskowego i dane z obserwacji do monitorowania rosyjskiej działalności na Morzu Czarnym, aby powstrzymać wszelkie rosyjskie ataki na statki cywilne.