Hetmancew: Oczekuje się, że wzrost PKB w tym roku wyniesie 3,5%
Podczas wojny na pełną skalę na Ukrainie nie ma boomu przedsiębiorczości, ale biznes się dostosowuje. Jednocześnie oczekuje się, że produkt krajowy brutto wzrośnie w tym roku o 3,5%.
Poinformował o tym przewodniczący sejmowej komisji finansów, polityki podatkowej i celnej członek frakcji Sługa Narodu Danyło Hetmancew w komentarzu dla ukraińskiego radia, podaje Ukrinform.
Według niego nie da się dziś mówić o rozkwicie przedsiębiorczości na Ukrainie: niewątpliwie wszyscy cierpią przez agresję, zwłaszcza biznes. „Mówimy tu o bezpośrednich zniszczeniach i relokacjach, negatywnych oczekiwaniach związanych z kontynuacją działań wojennych. Wszystko to powoduje znaczne szkody dla biznesu. W zeszłym roku zaobserwowaliśmy prawie 29% spadek PKB, co w rzeczywistości oznacza spadek działalności biznesowej”, – stwierdza przewodniczący sejmowej komisji finansów.
Jednak z drugiej strony, zauważa Hetmancew, dzisiejszy biznes się dostosowuje: najpierw przystosował się do wielkiej wojny, potem do kryzysu energetycznego spowodowanego ostrzałem rosyjskich agresorów, teraz do przedłużającej się wojny: „Widzimy to z perspektywy liczby: mamy pewną poprawę sytuacji w zakresie zatrudnienia, następuje wzrost PKB – według różnych szacunków w tym roku wyniesie on 3,5%. Mimo wojny, największego konfliktu zbrojnego w Europie od 1945 roku”.
Wszystko to pokazuje, że biznes dostosowuje się do istniejących realiów – podsumowuje poseł. „Mimo bardzo ograniczonych możliwości finansowych państwa – ponad 60% naszych wydatków to wydatki na wojsko – na bezpieczeństwo i obronność, państwo robi wszystko, co w jego mocy, aby biznes dostosował się jak najszybciej. Mówimy także o Programie Dostępne kredyty 5,7,9, w ramach którego od początku wojny udzielono pożyczek na kwotę 137 miliardów hrywien, oraz o stale rozwijanym programie eRobota, zwłaszcza w zakresie biznesu weteranów, oraz o kredytach hipotecznych, który stymuluje także rozwój budownictwa w naszym kraju”, – zauważył Hetmancew.
Jak informowano, Ministerstwo Gospodarki przedstawiło perspektywy i czynniki wzrostu gospodarczego w tym i kolejnych latach, biorąc pod uwagę wysadzenie elektrowni wodnej w Kachowce i odejście Rosji od umowy zbożowej. Według zaktualizowanych wyliczeń ministerstwa, zgodnie z prognozami z początku roku, wzrost produktu krajowego brutto w tym roku wyniesie ok. 3,2%.
Według szacunków Ministerstwa Gospodarki spadek PKB w 2022 r. wyniósł około 29,2%.