Na Ukrainie zatwierdzono nową strategię rozwoju sektora finansowego

Narodowy Bank, Ministerstwo Finansów, Krajowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy oraz Indywidualny Fundusz Gwarancji Depozytów zatwierdziły nową Strategię Rozwoju Sektora Finansowego Ukrainy.

Jak podaje Ukrinform, poinformowała o tym służba prasowa NBU.

Dokument ten ustala aktualne priorytety i cele rozwoju sektora finansowego, ukierunkowane na przeciwstawienie się rosyjskiej agresji i odbudowę kraju. Jego rozwój przewiduje Memorandum w sprawie polityki gospodarczej i finansowej pomiędzy Ukrainą a Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

„Wspólne, skoordynowane i przejrzyste działania organów regulacyjnych systemu finansowego oraz Funduszu Gwarancji Depozytowych są niezwykle ważne dla zapewnienia stabilności finansowej kraju, poszerzania włączenia finansowego, dostępności i pozbawionych barier usług finansowych, wspierania kraju na drodze do zwycięstwa, a także za przemiany mające na celu odbudowę i rozwój gospodarki Ukrainy” – podkreślił szef Narodowego Banku Polskiego Andrij Pisznyj.

Strategia zakłada, że ​​wspólne działania organów regulacyjnych i Funduszu Gwarancji Depozytowych w sektorze finansowym będą nakierowane na osiągnięcie pięciu celów strategicznych: stabilność makroekonomiczna, stabilność finansowa, system finansowy pracuje na rzecz odbudowy kraju, nowoczesne usługi finansowe, potencjał instytucjonalny organów regulacyjnych i FGWFO.

Działania przewidziane w strategii umownie dzieli się na działania krótkoterminowe, mające na celu zapewnienie stabilności, zapobiegające pogorszeniu sytuacji w sektorze finansowym i w ogóle w gospodarce, oraz działania średnioterminowe, które staną się podstawą przyszłej odbudowy i wzrostu gospodarki.

Strategia określa przyszłe priorytety systemu finansowego, do których zaliczają się w szczególności ożywienie, rozwój sektora finansowego i zapewnienie ciągłości jego pracy, stopniowa likwidacja nadzwyczajnych środków ostrożnościowych, diagnostyka aktywów banków, monitorowanie i rozwiązywanie problem kredytów zagrożonych, stworzenie kompleksowego systemu odzyskiwania i wycofywania z rynku niewypłacalnych uczestników, wprowadzenie systemu wczesnego reagowania na problemy instytucji finansowych.

W sprzyjających i stabilnych warunkach makroekonomicznych oczekuje się stopniowej liberalizacji rynków finansowych i powrotu polityki pieniężnej do reżimu celu inflacyjnego przy płynnym kursie walutowym.

Jak informowaliśmy, Rada Stabilności Finansowej, w ramach której organy regulacyjne współpracowały nad opracowaniem nowej Strategii Rozwoju Sektora Finansowego Ukrainy, zatwierdziła ją na posiedzeniu 19 lipca 2023 roku.