Ukraina pozostaje jednym z najważniejszych eksporterów produktów rolnych do UE – Komisja Europejska

Pomimo wojny Ukraina pozostaje na trzecim miejscu wśród najważniejszych eksporterów produktów rolnych do UE i zajmuje 14. miejsce wśród najważniejszych importerów europejskich produktów rolnych.

Świadczy o tym zestawienie statystyczne unijnego handlu produktami rolnymi opublikowane na stronie internetowej Komisji Europejskiej – podaje Ukrinform.

„Import z Ukrainy utrzymuje się od początku roku na wysokim poziomie (+2,1 mld euro, +60% od stycznia do maja 2023 roku w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku). Pozostaje trzecim (pod względem wolumenu – przyp. red.) źródłem importu produktów rolnych do UE od początku roku, przy czym znacząco wzrósł przywóz zbóż, słonecznika, kurczaków i jaj, a także cukru/izoglukozy, „ – głosi raport.

Jak zauważono, w wartościach bezwzględnych ukraiński eksport produktów rolnych do UE wzrósł z 6 miliardów 927 milionów euro w 2021 roku do 13 miliardów 206 milionów euro w 2022 roku. W okresie od stycznia do maja 2023 r. wzrost importu produktów rolnych z Ukrainy do UE wyniósł 60% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. – z 3 miliardów 530 milionów euro do 5 miliardów 646 milionów euro.

Jednocześnie Ukraina pozostaje ważnym kierunkiem europejskiego eksportu produktów rolnych – kraj ten zajmuje 14 miejsce wśród największych importerów europejskich produktów rolnych. W wartościach bezwzględnych import produktów rolnych z UE na Ukrainę w 2022 r. spadł w porównaniu z 2021 r. do 2 mld 926 mln euro (z 3 mld 109 mln euro). Jednocześnie od pierwszych pięciu miesięcy 2023 r. import produktów rolnych z UE na Ukrainę wzrósł o 37 proc. (+384 mln euro) – z 1 miliarda 27 mln euro w 2022 r. do 1 miliarda 412 mln euro w roku bieżącym.

Jak informowaliśmy, po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę i blokadzie ukraińskich portów Morza Czarnego, UE utworzyła na granicy z Ukrainą tzw. korytarze solidarności do transportu ukraińskich produktów spożywczych, w szczególności zbóż i innych rodzajów żywności na rynki światowe.

Zwiększenie przepływu produktów rolnych z Ukrainy na skutek problemów logistycznych spowodowało komplikacje na rynkach 5 sąsiadujących krajów.

Komisja Europejska po konsultacjach zakazała importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Bułgarii, Węgier, Polski, Słowacji i Rumunii pod naciskiem tych krajów. 5 czerwca zakaz został przedłużony do 15 września 2023 roku.

Ministrowie rolnictwa pięciu krajów UE przyjęli 19 lipca w Warszawie wspólne oświadczenie, w którym nalegają na przedłużenie do końca roku nałożonego przez Komisję Europejską embarga na import ukraińskiego zboża, przy zachowaniu jego tranzytu.

Pierwsza wicepremier i minister gospodarki Julia Swyridenko podkreśliła, że ​​w przypadku przedłużenia przez Komisję Europejską zakazu importu ukraińskiego zboża po 15 września Ukraina może rozważyć działania lustrzane.