Ministerstwo Gospodarki prognozuje wzrost PKB w tym roku o 3,2 proc

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło perspektywy i czynniki wzrostu gospodarczego w tym i kolejnych latach, biorąc pod uwagę wysadzenie Elektrowni Kachowskiej i wycofanie się Rosji z „porozumienia zbożowego”.

Ukrinform został o tym poinformowany w centrum prasowym Ministerstwa Gospodarki.

„Jesteśmy obecnie świadkami ożywienia wzrostu gospodarczego po znacznych stratach. Gospodarka nadal skutecznie dostosowuje się do bieżących wyzwań wojny. Spodziewamy się kontynuacji tej tendencji w przyszłości” – komentuje resort. Przypomnieli, że krajowa gospodarka od początku roku wykazuje stały trend wzrostowy. Ministerstwo Gospodarki przewidywało wówczas wzrost PKB w tym roku o 3,2%. Jednak ze względu na wysadzenie przez Rosjan zapory w Kachowce analitycy pogorszyli prognozę do 2,8%.

Jak się jednak okazało, spieszyli się. Pomimo wycofania się Rosji z „porozumienia zbożowego” i ataku na infrastrukturę portową Wielkiej Odessy i Dunaju, według zaktualizowanych wyliczeń Ministerstwa Gospodarki wzrost produktu krajowego brutto w tym roku wyniesie około 3,2 proc. jak i prognozowano na początku roku.

„Tak, według wyników pierwszego półrocza wzrost PKB szacowany jest na 2,7 proc. A do końca roku spodziewamy się wejścia na trajektorię wzrostu na poziomie 3,2% – wskaźnika, który kiedyś stanowił podstawę kalkulacji budżetowych na 2023 rok. Ale patrząc na szybkość i efektywność adaptacji biznesu i ludności do nowych warunków biznesowych w obliczu ciągłych wyzwań i innych sprzyjających warunków, dopuszczamy również wzrost PKB na wyższym poziomie. Jednak wojna trwa, więc ryzyko pozostaje wysokie” – komentuje centrum prasowe Ministerstwa Gospodarki.

Według ministerstwa przyspieszenie wzrostu PKB spodziewane jest w 2024 r. – obecnie jako opcja w ramach procesu budżetowego na 2024 r. rozważana jest prognoza wzrostu PKB na poziomie ok. 5 proc. Stanie się to pod warunkiem zakończenia wojny do połowy roku, stopniowego powrotu migrantów do domów, wznowienia działalności portowej po wyzwoleniu i rozminowaniu oraz rozpoczęcia ożywienia pod wpływem działań rządowych, aktywnych reform i odbudowy Ukrainy dzięki pomocy

krajów partnerskich i organizacji międzynarodowych oraz napływu inwestycji na tle skuteczności wdrażania reform.

Jednocześnie ożywienie gospodarki kraju odbywać się będzie w warunkach stabilności makroekonomicznej i wygaszania zagrożeń dla bezpieczeństwa w ścisłej współpracy z partnerami międzynarodowymi, w szczególności z państwami UE, G7 i NATO.

Jak informowaliśmy, według szacunków Ministerstwa Gospodarki spadek PKB w 2022 r. wyniósł 29,2%.