Amerykański biznes jest zainteresowany udziałem w odbudowie sektora energetycznego - Ministerstwo Gospodarki
Amerykańscy inwestorzy są zainteresowani udziałem w projektach odbudowy i modernizacji sektora energetycznego.
Jak donosi Ukrinform, takie perspektywy współpracy między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi omawiali podczas wideokonferencji Pierwszy Wicepremier - Minister Gospodarki Ukrainy Julia Swyridenko, doradca Sekretarza Stanu USA ds. Energii Jeffrey Payette, — informuje służba prasowa Ministerstwa Gospodarki.
„Opracowaliśmy krótko- i średnioterminowy plan działania, który nie tylko określa bieżące potrzeby naszego kraju, ale także dostosowuje je do strategicznej wizji energetycznej odbudowy Ukrainy, biorąc pod uwagę cele zielonej transformacji i bezpieczeństwa energetycznego. Stanie się podstawą bardziej globalnego planu odbudowy Ukrainy w ramach Funduszu na rzecz Ukrainy i otworzy dostęp do finansowania z Komisji Europejskiej w wysokości 50 miliardów euro... Widzimy wasze zainteresowanie i liczymy na amerykańskie wsparcie inwestorów, bo jesteśmy pewni, że to właśnie sektor prywatny powinien stać się podstawą odbudowy naszego kraju” – podkreślił Swyridenko.
Według niej w ciągu najbliższych pięciu lat Ukraina skoncentruje się na tworzeniu nowych mocy wytwórczych opartych na OZE, tworzeniu mocy bilansujących opartych na elektrowniach wodnych, a także na rozwoju zwrotnej generacji zdecentralizowanej. Odrębna uwaga zostanie zwrócona również na projekty magazynowania energii oraz rozwój energetyki jądrowej.
Kolejnym kierunkiem odbudowy ukraińskiej energii powinna być modernizacja i rozbudowa systemów przesyłowych i dystrybucyjnych, czyli rozwój „inteligentnych” mikrosieci oraz rozbudowa przepustowości interkonektorów, linii przesyłowych między Ukrainą a Słowacją, Ukrainą a Rumunią.
W okresie do 2026 roku Ukraina planuje zlokalizować produkcję urządzeń energetycznych.
Jeffrey Payette z kolei potwierdził intencje USA do wspierania Ukrainy, zarówno w czasie wojny, jak iw okresie powojennej odbudowy. Według niego amerykański biznes powinien już planować swój udział w projektach odbudowy ukraińskiej infrastruktury energetycznej.
Ministerstwo Gospodarki zaznacza, że szefowie amerykańskich firm Baker Hughes, Bechtel, GE Vernona, Halliburton, Holtec, Invenergy, NuScale Power, Schneider Electric USA zapewnili, że są gotowi do ścisłej współpracy. Większość z nich potwierdziła gotowość do stworzenia nowych miejsc pracy na Ukrainie i wsparcia sektora energetycznego w „zielonej” transformacji.
Jak informowaliśmy, do "koalicji inwestycyjnej" na Ukrainie dołączyło już 400 międzynarodowych firm.