Amerykański biznes jest zainteresowany udziałem w odbudowie sektora energetycznego - Ministerstwo Gospodarki

Amerykańscy inwestorzy są zainteresowani udziałem w projektach odbudowy i modernizacji sektora energetycznego.

Jak donosi Ukrinform, takie perspektywy współpracy między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi omawiali podczas wideokonferencji Pierwszy Wicepremier - Minister Gospodarki Ukrainy Julia Swyridenko, doradca Sekretarza Stanu USA ds. Energii Jeffrey Payette, — informuje służba prasowa Ministerstwa Gospodarki.

„Opracowaliśmy krótko- i średnioterminowy plan działania, który nie tylko określa bieżące potrzeby naszego kraju, ale także dostosowuje je do strategicznej wizji energetycznej odbudowy Ukrainy, biorąc pod uwagę cele zielonej transformacji i bezpieczeństwa energetycznego. Stanie się podstawą bardziej globalnego planu odbudowy Ukrainy w ramach Funduszu na rzecz Ukrainy i otworzy dostęp do finansowania z Komisji Europejskiej w wysokości 50 miliardów euro... Widzimy wasze zainteresowanie i liczymy na amerykańskie wsparcie inwestorów, bo jesteśmy pewni, że to właśnie sektor prywatny powinien stać się podstawą odbudowy naszego kraju” – podkreślił Swyridenko.

Według niej w ciągu najbliższych pięciu lat Ukraina skoncentruje się na tworzeniu nowych mocy wytwórczych opartych na OZE, tworzeniu mocy bilansujących opartych na elektrowniach wodnych, a także na rozwoju zwrotnej generacji zdecentralizowanej. Odrębna uwaga zostanie zwrócona również na projekty magazynowania energii oraz rozwój energetyki jądrowej.

Kolejnym kierunkiem odbudowy ukraińskiej energii powinna być modernizacja i rozbudowa systemów przesyłowych i dystrybucyjnych, czyli rozwój „inteligentnych” mikrosieci oraz rozbudowa przepustowości interkonektorów, linii przesyłowych między Ukrainą a Słowacją, Ukrainą a Rumunią.

W okresie do 2026 roku Ukraina planuje zlokalizować produkcję urządzeń energetycznych.

Jeffrey Payette z kolei potwierdził intencje USA do wspierania Ukrainy, zarówno w czasie wojny, jak iw okresie powojennej odbudowy. Według niego amerykański biznes powinien już planować swój udział w projektach odbudowy ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

Ministerstwo Gospodarki zaznacza, że ​​szefowie amerykańskich firm Baker Hughes, Bechtel, GE Vernona, Halliburton, Holtec, Invenergy, NuScale Power, Schneider Electric USA zapewnili, że są gotowi do ścisłej współpracy. Większość z nich potwierdziła gotowość do stworzenia nowych miejsc pracy na Ukrainie i wsparcia sektora energetycznego w „zielonej” transformacji.

Jak informowaliśmy, do "koalicji inwestycyjnej" na Ukrainie dołączyło już 400 międzynarodowych firm.