W ubiegłym roku straty z nielegalnych operacji z kartami płatniczymi wzrosły o 46% - Narodowy Bank Ukrainy
W 2022 roku kwota strat uczestników rynku z tytułu nielegalnych działań z kartami płatniczymi wzrosła o 46% w porównaniu do 2021 roku i wyniosła 481 mln hrywien.
Dyrektor Departamentu Systemów Płatniczych i Innowacyjnego Rozwoju Narodowego Banku Ukrainy Andrij Podderohin powiedział o tym podczas okrągłego stołu z okazji rozpoczęcia kampanii informacyjnej na temat bezpieczeństwa płatności „Szahraj Goodbye” - informuje Ukrinform.
„Niestety oszustwa płatnicze nie zniknęły podczas wojny na pełną skalę. Wręcz przeciwnie, w 2022 roku zaobserwowaliśmy wzrost cybernetycznych oszustw i cyberprzestępczości we wszystkich obszarach naszego życia, w tym w płatnościach. Kwota strat banków, handlowców i klientów z tytułu nielegalnych działań z kartami płatniczymi za miniony rok wyniosła 481 mln hrywien. A to o 46% więcej niż w przedwojennym roku 2021” – powiedział przedstawiciel Narodowego Banku Ukrainy.
Według niego w 2022 roku średnia kwota jednej nielegalnej transakcji wynosiła około 2200 hrywien, czyli o jedną trzecią więcej niż w 2021 roku (1600 hrywien).
Jednocześnie poziom strat z tytułu nielegalnych działań z kartami płatniczymi w ogólnej kwocie wszystkich transakcji wydatkowych z kartami płatniczymi utrzymywał się na relatywnie niskim poziomie.
„Tak, na kwotę 1 miliona hrywien transakcji przy użyciu kart płatniczych, nielegalne działania lub oszukańcze transakcje stanowiły 69 hrywien. W 2021 roku liczba ta wynosiła 65 hrywien” – powiedział Podderohin.
Zauważył też, że pod względem liczby przypadków wyłudzeń z kartami płatniczymi Internet przoduje wśród miejsc, w których przeprowadzane są tego typu transakcje. Miało tu miejsce 86% wszystkich przypadków działań niezgodnych z prawem. Pozostałe 14% to operacje z kartami w sieciach detalicznych, bankomatach, poprzez urządzenia samoobsługowe.
„Połowa tych strat, 53%, nastąpiła w wyniku inżynierii społecznej. Oznacza to, że ludzie stają się ofiarami oszustów, ponieważ ujawniają dane swojej karty, hasła jednorazowe do potwierdzenia operacji lub dane umożliwiające wejście do bankowości internetowej. Zaznaczam, że w czasie wojny technologie oszustw płatniczych pozostają takie same, ale pojawiły się nowe scenariusze. Wśród nowych najpowszechniejsza jest fałszywa pomoc społeczna od organizacji państwowych lub międzynarodowych. Od połowy 2022 r. do dziś jest to najbardziej aktywny obszar oszustw z kartami płatniczymi” – dodał ekspert.
Jak informowaliśmy, w 2022 roku liczba transakcji kartami płatniczymi wzrosła ilościowo o 1,4%, a kwotowo o 40,5%.