Polska wznowiła tranzyt: pierwsze ciężarówki z ukraińską produkcją wyjeżdżają do Holandii
Od północy 21 kwietnia Polska odblokowała tranzyt ukraińskich produktów rolnych przez terytorium kraju do innych krajów UE i polskich portów morskich. W ciągu godzin pierwszy konwój samochodowy wyruszy z przejścia granicznego w Dorohusku do Holandii.
Michał Derus, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, powiedział o tym w komentarzu dla korespondenta Ukrinformu.
Według niego w tej chwili przygotowywany jest konwój z ukraińskimi towarami, który wkrótce opuści granicę.
„Teraz utworzyliśmy już konwój pięciu ciężarówek, formalności są na ukończeniu. Samochody te przeszły już kontrolę weterynaryjną i celną i są teraz plombowane. Pierwszy konwój zabierze do Holandii kukurydzę, mięso i jajka” – powiedział Derus.
Według niego konwojowi na terenie RP towarzyszyć będą dwa samochody służby celno-skarbowej. Na granicy Polski z innym krajem UE plomby zostaną zdjęte z samochodów i będą one dalej jechały ale już bez polskich konwojentów. Rzecznik zaznaczył, że nie wie, czy służby celne innych krajów UE będą towarzyszyć ukraińskim konwojom z produktami rolnymi.
Derus poinformował też, że w piątek w ciągu dnia formowane będą kolejne konwoje z ukraińskimi produktami rolnymi.
"Tak, będą konwoje. Odbywa się to w następujący sposób: grupujemy ciężarówki jadące w tym samym kierunku w konwój. Ustalamy też trasy dla takich konwojów" - podkreślił Derus, dodając, że każdy taki konwój będzie składał się z pięciu ciężarówek.
Zaznaczył, że strona ukraińska odprawia celnie te ciężarówki i po kontroli sanitarno-weterynaryjnej oraz celnej w Polsce grupowane są one w konwoje, które skierowane są w odpowiednie kierunki.
Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie poinformował również, że w piątek przez Polskę przejadą pierwsze pociągi z produktami ukraińskimi. Według niego służby celno-skarbowe będą zakładać na nich pieczęcie elektroniczne. Nie będą im jednak towarzyszyć przedstawiciele służby, a kontrolę nad ruchem pociągów będzie przeprowadzać służba ochrony kolei.
Jak poinformowała agencja, we wtorek 18 kwietnia Ukraina i Polska uzgodniły odblokowanie tranzytu ukraińskich produktów rolnych przez terytorium RP do polskich portów i krajów trzecich od północy dnia 21 kwietnia.
Jednocześnie nadal obowiązuje wprowadzony wcześniej przez Warszawę zakaz importu ukraińskich produktów rolnych na polski rynek. Pod naciskiem Polski i niektórych innych krajów UE Komisja Europejska proponuje wprowadzenie zakazu importu czterech rodzajów płodów rolnych (pszenicy, kukurydzy, słonecznika, rzepaku) z Ukrainy do pięciu krajów UE. Polska chce dodać do tej listy mleko, kurczaki, jajka i miód.