Biznes nieznacznie poprawił perspektywy swojej działalności - NBU

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji 

W marcu przedsiębiorstwa wszystkich sektorów gospodarki bardziej optymistycznie oceniały wyniki i perspektywy swojej działalności.

Jak donosi Ukrinform, świadczy o tym indeks oczekiwań działalności gospodarczej (IODA), który Narodowy Bank oblicza co miesiąc, informuje służba prasowa NBU.

„Poprawa koniunktury zewnętrznej, logistyki, sytuacji w energetyce oraz poprawa nastrojów konsumentów pozytywnie wpłynęły na oczekiwania biznesu w marcu” – czytamy w raporcie.

W marcu 2023 r. IODA wzrosła do 49,5 z 45,0 w lutym i prawie osiągnęła poziom równowagi. To najwyższa wartość od grudnia 2021 roku.

Przedsiębiorstwa handlowe najbardziej optymistycznie oceniały wyniki i perspektywy swojej działalności na tle ożywienia nastrojów konsumentów, poprawy sytuacji w zakresie zaopatrzenia w energię oraz wzrostu podaży towarów: indeks sektorowy wzrósł w marcu do 53,6 z 47,0 w lutym , przekraczając poziom neutralny po raz pierwszy od listopada 2021 r. Respondenci znacząco poprawili swoje oczekiwania co do obrotów i wielkości zakupów towarów na sprzedaż.

Poprawa sytuacji w energetyce i w koniunkturze oraz poprawa łańcuchów dostaw pozytywnie wpłynęła na oceny respondentów z branży przemysłowej. Po raz pierwszy od lutego 2022 r. spodziewali się oni wzrostu wyniku gospodarczego w porównaniu z poprzednim miesiącem, przy czym indeks sektorowy przekroczył w marcu poziom neutralny na poziomie 51,2 wobec 47,2 w lutym. Ankietowani oczekiwali wzrostu wolumenu wytwarzanych wyrobów oraz wolumenu nowych zamówień na wyroby, w tym eksportowych. Jednocześnie znacząco zmniejszył się pesymizm w szacunkach wielkości produkcji niezakończonej (niezrealizowanych zamówień) oraz osłabiły się oczekiwania co do wzrostu sald wyrobów gotowych.

Biorąc pod uwagę czynnik sezonowy, przedsiębiorstwa budowlane znacznie złagodziły negatywne oceny swoich wyników ekonomicznych: indeks sektorowy w marcu wyniósł 45,9 (w lutym – 33,5). Ankietowani spodziewali się wzrostu wolumenu zakupów usług wykonawczych oraz surowców i materiałów. Jednocześnie budowniczowie nie przewidzieli zmian wolumenu budowy i znacząco osłabili negatywne szacunki dotyczące wolumenu nowych zamówień.

Przedsiębiorstwa z sektora usług, pomimo sezonowego ożywienia, najsłabiej oceniały swoje perspektywy gospodarcze, z indeksem sektorowym na poziomie 45,7 w porównaniu do 43,2 w lutym. Respondenci nieco złagodzili, ale utrzymali negatywne oczekiwania dotyczące wolumenu świadczonych usług, nowych zamówień oraz wolumenu usług w toku.

Większość przedsiębiorstw biorących udział w badaniach przewiduje spowolnienie tempa wzrostu cen zakupu i cen kontrahentów oraz cen i taryf na własne produkty lub usługi.

„Szacunki dotyczące zatrudnienia pozostają powściągliwe. Przedsiębiorstwa wszystkich sektorów objętych badaniem nie spodziewają się jeszcze wzrostu ogólnej liczby swoich pracowników. Najmniej pesymistyczne szacunki dotyczą przedsiębiorstw handlowych” — zauważył NBU.

Jak informowaliśmy, miesięczne badanie przedsiębiorstw przeprowadzono od 6 do 24 marca 2023 r.; objęło ono 484 przedsiębiorstwa. Wśród badanych przedsiębiorstw 46,5% stanowiły firmy przemysłowe, 28,9% w sektorze usług, 20,7% w handlu, a 5,0% w budownictwie; 32,9% respondentów to przedsiębiorstwa duże, 30,0% to przedsiębiorstwa średnie, a 37,2% to przedsiębiorstwa małe.